Radek Baborák pomůže hudebníkům na volné noze

Hornista a dirigent Radek Baborák promění svůj neuskutečněný festival Horn Fest na platformu pro vzájemnou pomoc hudebníků na volné noze. Některé z pěti koncertů, které se měly konat na přelomu dubna a května a ze kterých kvůli opatřením proti koronaviru sešlo, plánuje nahrát a streamovat. Chce tak oslovit případné podporovatele, kteří by mohli přispět na honoráře pro účinkující hudebníky na volné noze, případně pedagogy. Novináře o tom dnes za umělce informovala Kateřina Motlová.
Radek Baborák (zdroj archiv umělce)

Sleduji, jaká je v Německu podpora pro muzikanty na volné noze, ‘freischäffende musiker’. Mají tam fond, některé instituce vyplácejí ušlé honoráře těm, co nemají stálý měsíční příjem bez ohledu na to, zda se koncert nebo nějaká produkce uskutečnila, nebo teprve v budoucnu uskuteční, nebo ne. Známe to, příjmy pravidelné nejsou, výdaje ano,” uvedl Baborák. “Zatím jsem nezaznamenal něco podobného v České republice. Chtěl bych to v rámci svých možností změnit,” dodal.

Případní donátoři i hudebníci na volné noze se mohou hlásit na kontaktním mailu festivalu nebo facebookovém profilu Radka Baboráka. Má slíbeno několik donátorů a sám na fond finančně přispěl. “Takže můžeme začít a není to úplně na zelené louce,” poznamenal.

Festival Horn Fest vzniknul z iniciativy Baboráka. Spojujícím prvkem festivalu je lesní roh. Ze vzdělávacího programu v rámci Horn Festu podle slov Baboráka nesejde, možná jen bude přesunut na jindy. Už nyní je plánována spolupráce s Letní hudební akademií Kroměříž Tomáše Netopila.

Hornista Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Bývá označován za nejlepšího hráče svého oboru. Hraje na speciální model německé firmy Dietmar Dürk, který nese jeho jméno. Během kariéry vystupoval s předními světovými symfonickými tělesy, například Berlínskou, Vídeňskou, Mnichovskou nebo Českou filharmonií. Věnuje se i dirigentské a organizátorské činnosti, vede vlastní festivalový orchestr Česká Sinfonietta, Pražské komorní sólisty, Baborák Ensemble, je intendantem nového festivalu Horn Fest Praha. Byl hostem mnoha prestižních festivalů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat