Radek Baborák se stal novým šéfdirigentem Západočeského symfonického orchestru

Novým šéfdirigentem Západočeského symfonického orchestru (ZSO) v Mariánských Lázních se stal přední český hornista Radek Baborák. Smlouvu s orchestrem, který tento rok slaví 200 let od svého založení, podepsal na čtyři roky s možností prodloužení.
Radek Baborák (foto Česká Sinfonietta)
Radek Baborák (foto Česká Sinfonietta)

Baborákův inaugurační koncert se uskuteční 10. září ve Společenském domu Casino. Zazní hudba Bedřicha Smetany, Niccoly Paganiniho. Gustava Mahlera a Johanesse Brahmse. Na dnešním setkání s novináři to sdělil ředitel Západočeského symfonického orchestru Milan Muzikář.

“Cíle jsou naprosto jasné. Finanční situace, a nejenom mariánskolázeňského orchestru, ale vůbec kultury, není moc dobrá. A samozřejmě tomu vůbec neprospěl covid. Takže my se budeme s ředitelem Muzikářem snažit konsolidovat orchestr při vstupu do třetího století jeho existence, sehnat finance, abychom mohli navýšit počet jeho členů a tím navýšit také jeho kvalitu a dramaturgické možnosti,” řekl Radek Baborák. “Umělecké kvality si klademe vyšší, takže zveme hosty a rezidenční umělce, aby si návštěvníci z koncertů odnesli zážitek. Všichni vědí, že lázeňské prameny jsou léčivé, ale pro duši má léčivý účinek i hudba,” dodal.

ZSO má v současné době 42 členů. V nové sezoně nabídne vedle abonentní také komorní a lázeňskou řadu. Ještě před jejím začátkem se v Mariánských Lázních od 2. do 24. července uskuteční 3. ročník festivalu Živé pohraničí/Lebendes Grenzland. Nový šéfdirigent Baborák je uměleckým garantem festivalu, který pod heslem ‘Hudba léčí a usmiřuje’ navazuje na historii česko-německých vztahů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments