Radka Zvonařová: Spící krasavice je výzva pro celý soubor

  1. 1
  2. 2
U příležitosti Mezinárodního dne tance uvede 29. dubna balet Národního divadla online premiéru nového nastudování perly klasického baletu Spící krasavice. Soubor titul připravoval téměř rok, stále se čekalo na příležitost premiéru uvést, a nakonec padlo rozhodnutí pro natočení záznamu a vysílání online. O přípravách nové inscenace jsme si povídaly s demisólistkou baletu ND a představitelkou Šeříkové víly Radkou Zvonařovou.
Balet ND – P.I. Čajkovskij: Spící krasavice – Radka Zvonařová (foto Serghei Gherciu, 2021)

Spící krasavice je jedním z nejslavnějších baletů, ale také se o něm traduje, že je jeden z technicky nejnáročnějších, souhlasíte?
Ano, souhlasím, je to opravdová výzva pro celý soubor. Technicky náročné části shledávám především v detailech, které jsou typické pro tento klasický titul, vyžadují zachování stylu a estetiky. Zajímavostí, která se však ne vždy uvádí, je například třetí jednání, které je komplikované kostýmově. Postava vlka má na sobě vlčí masku a tančit v ní vyžaduje pečlivou přípravu, a to platí i o dalších rolích. Ale nebudu vše prozrazovat, však uvidíte sami již brzy.

Šeříkovou vílu jste tančila už při studiu konzervatoře a teď jste měla šanci se k roli vrátit, pomohla vám ta zkušenost?
Ano. Tančila jsem ji na konzervatoři v choreografii Jaroslava Slavického a potom v choreografii Javiera Torrese v ND. Nasbírané zkušenosti jsem se nyní snažila zúročit, neboť mám k této roli velmi kladný vztah. Nutno podotknout, že se tyto verze liší především v detailech. Je to úžasná výzva, celoživotně se potkávat s touto rolí, která vám dává možnost pod citlivým vedení choreografů stále se vyvíjet a posouvat dál a dál. Miluji, pokud si do role můžu přidat něco ze sebe. Ať to jsou emoce nebo například prožitky z běžného života. V posledním nastudování role, ve spolupráci s Marciou Haydée, jsem cítila velkou vstřícnost k tanečníkům. Mně osobně se s ní velmi dobře pracovalo a taktéž i s baletním mistrem Pablem Aháronianem. Byla to pro mě jedna z nejpříjemnějších spoluprací.

Balet ND – P.I. Čajkovskij: Spící krasavice – Patrik Holeček a Radka Zvonařová (foto Serghei Gherciu, 2021)

Postava Šeříkové víly se prolíná celým skoro tříhodinovým představením, máte nějakou oblíbenou část nebo naopak takovou, kterou chcete mít co nejdříve za sebou?
K mé oblíbené části patří konec druhého jednání, kdy vrcholí souboj Carabosse s Dobrou vílou. A princ osvobodí Auroru polibkem.

Méně oblíbenou část v tomto baletu nemám, ale obecně při představení chci mít za sebou první vstup na jeviště. Před představením se několik hodin připravujete, abyste byla nalíčená, měla správně upravené špičky, kostým, aby seděl, opakujete si choreografii. A okamžik těsně před výstupem je pro mě nejvíce napjatý. Potom vejdete na jeviště, ozáří vás světla a na všechno zapomenete a užíváte si jeviště.

V této verzi vycházím, potkám se s mým tanečním partnerem a společně scházíme dolů ze schodů. A tento moment byl, nejenom pro mě, velký oříšek, protože schody jsou poměrně úzké. A hlavně, pokud scházíte dolů, nevidíte přes balerínu, kam šlapete. Dá se to ovšem po několika zkouškách natrénovat. Při jedné z prvních zkoušek na jevišti mi podklouzla noha, ale zachránil mě můj taneční partner.

U děl, jako je Spící krasavice, se často diskutuje o tom, jak moc má být titul pojímán tradičně či naopak novátorksy, který přístup máte raději a jaký uvidíme tentokrát? Jak moc Marcia Haydée vycházela z Petipy?
Já se nebráním ani jednomu. Mám ráda, když jsou základy pojaty tradičně a mají přidanou hodnotu daného choreografa. Tato verze je postavena na Petipovských základech. Byl to vůbec první titul, který Marcia Haydée viděla jako malá a později i tančila v mnoha verzích. A z toho, jak ji to ovlivnilo ve spojení s její vizí a empatičností, vznikla tato, pro mě unikátní verze.

Balet ND – Protančíme tím: Radka Zvonařová, Adam Zvonař (foto Serghei Gherciu, 2020)

Jak koronavirus ztěžuje každodenní přípravy, zkoušíte například v rouškách? Jde si na to zvyknout?
Ano, trochu nám to ztěžuje. Ale už jsme si zvykli. Dvakrát týdně se testujeme. A při každém vstupu do divadla předkládáme výsledky testů. Máme také rozdělené tréninky po menších skupinkách.

Jak probíhalo natáčení? Kolikrát jste třeba museli jednotlivé scény opakovat?
Natáčení probíhalo ve dvou dnech. První den jsme natáčeli prolog a 1. jednání a druhý den 2. a 3. jednání. Musím říci, že jsme vše natočili v kuse. A pak se dotáčely spíše detaily. Mně například sjel rukávek z ruky, což se vám může stát i při představení, ale výhodou natáčení je, že se tyto malé vady dají přetočit.

Jak se vystupuje v prázdném divadle? Energie a odezva od diváků určitě chybí, zato ta vaše se musí probojovat přes kameru.
Já jsem ten rozdíl pocítila vloni v březnu, kdy jsme vysílali gala Protančíme tím. Když jsem vyšla na jeviště a v hledišti bylo prázdno a necítila jsem tu odezvu od lidí, tak mě zamrazilo po těle. Ale ve vteřině jsem zintenzivnila svůj fyzický i emocionální projev směrem k divákovi skrze kameru. Samozřejmě se to nedá porovnat s plným divadlem diváků. Byla to pro mě zajímavá zkušenost a musím říci, že jsem si na to po roce zvykla. Samozřejmě se už moc těším, až se všichni potkáme v divadle, a jen doufám, že to bude brzy.

Balet ND – Protančíme tím: Radka Zvonařová, Adam Zvonař (foto Serghei Gherciu, 2020)

Tanečníci se na sebe většinou velmi neradi dívají, řeší každou maličkost, jsou k sobě extrémně kritičtí, už jste výsledné video viděla? Chystáte se na ně doma s partnerem koukat?
Je to pravda, tanečníci jsou velmi kritičtí. A ano, máte pravdu, že se někteří na sebe neradi dívají. Já osobně se na video moc těším. Zatím jsem ho neviděla, ale určitě se s manželem chystáme dívat. Je pravda, že někdy nemám dobrý pocit z toho, jak jsem něco odtančila, ale okolí to často vnímá jinak. Kamera může hodně v naší profesi uškodit, ale i ledacos skrýt. A teď to budeme mít zdokumentované navždy. Tak ať diváci posoudí.

Spící krasavice je klasika klasik, je to váš šálek čaje? A máte svou vysněnou roli?
Ano určitě je. Já mám ráda klasické tituly. Moje vysněné role se v průběhu času dost mění. Kdysi to určitě byla Odetta Odilie v Labutím jezeře, Julie v baletu Romeo a Julie. Teď by mě více lákala Dáma s kaméliemi, nebo Taťána v Oněginovi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments