SOČR připravuje koncert s Václavem Petrem a Marko Ivanovićem

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v pondělí 3. května ze Studia 1 živě odvysílá koncert s hudbou Alfreda Schnittkeho, Dmitrije Šostakoviče a Roberta Schumanna. Dirigovat bude Marko Ivanovič, který se k rozhlasovým symfonikům vrací pravidelně. Společně uvedou Schumannovu Symfonii č. 2 a dvě díla 20. století. Sólový part v jednom z nich, Šostakovičově 2. cellovém koncertu, přednese koncertní mistr ČF Václav Petr.

Václav Petr (foto Lucie Čermáková)
Václav Petr (foto Lucie Čermáková)

Polyfonní tango od Alfreda Schnittkeho kombinuje bachovskou kontrapunktickou sazbu s rytmy a harmoniemi argentinského tanga. Ruský skladatel Schnittke pocházející z německo-židovské rodiny je vnímán jako jeden z nejvýraznějších a nejnaléhavějších „hlasů své epochy“, a proto bývá také pokládán za přímého pokračovatele Dmitrije Šostakoviče.

Ze Šostakovičova odkazu zazní Druhý cellový koncert z roku 1966, věnovaný – stejně jako autorův první – Mstislavu Rostropovičovi. Sólového partu se ujme cellista Václav Petr, který na sebe soutěžními úspěchy upozorňoval už od dětských let a coby sólista vystupuje od svých dvanácti. V současnosti působí jako koncertní mistr České filharmonie, jeden z nejmladších v historii tělesa.

Na závěr večera se program přesune z ruského kulturního prostředí 20. století do Německa poloviny století devatenáctého. Z tvorby Roberta Schumanna zazní Symfonie č. 2 C dur, kterou stěžejní představitel německého romantismu komponoval v nedobrém zdravotním stavu. Složitě dokončované dílo tak lze chápat jako symbol vítězství lidského ducha nad nelítostně dramatickými podmínkami.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (foto Vojtěch Brtnický)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (foto Vojtěch Brtnický)

Program:
Alfred Schnittke: Polyfonní tango
Dmitrij Šostakovič: Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 126
Robert Schumann: Symfonie č. 2 C dur, op. 61

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Marko Ivanović – dirigent
Václav Petr – violoncello

Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 3. května 2021 ve 20.00 hodin
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava a Katalánský rozhlas
Videopřenos na FB profilu SOČRu, záznam nabídne ČRo D-dur

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments