Nová sezona PKF-Prague Philharmonia bude založena na tématu francouzské hudby

Orchestr PKF-Prague Philharmonia plánuje v nadcházející 28. koncertní sezoně 35 koncertů, program nabídne v pěti koncertních řadách. Vedle Lobkowicz abonmá to bude orchestrální a komorní cyklus, soudobá hudba a koncerty pro děti. Emmanuel Villaume prodloužil smlouvu s PKF na další tři sezony a zůstává tak hudebním ředitelem a šéfdirigentem tělesa. Novináře o tom informovala ředitelka PKF Kateřina Kalistová.
PKF a Emmanuel Villaume – Rudolfinum 15. 1. 2019 (foto Milan Mošna)

Stejně jako jiným souborům i PKF narušila loňskou sezonu pandemie koronaviru. Většinu koncertů musel orchestr zrušit nebo přesunout do virtuálního prostředí. “Nejen pro náš orchestr to byla velmi náročná sezona. Přežít toto nelehké období nám pomohla hlavně vlna lidské solidarity. Mnoho našich abonentů netrvalo na vrácení zaplacených abonmá či vstupenek za koncerty, které musely být kvůli pandemii zrušeny. Stejně tak podpořili orchestr i samotní hráči. A neopustili nás ani naši mecenáši a partneři. To vše nám pomohlo loňský rok přežít,” uvedla Kateřina Kalistová.

Kvůli pandemii se loni snížil Komorní cyklus PKF z deseti na osm. V nové sezoně komorní cyklus nabídne některé náhradní termíny zrušených koncertů z předchozích dvou sezon. V případě příznivé pandemické situace by chtěl orchestr v druhé polovině září 2021 zavítat do Japonska, Koreje a na Tchaj-wan. Zahajovací koncert sezony 2021/2022 by se měl uskutečnit 8. září ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Dirigentem zahajovacího koncertu má být Emmanuel Villaume. Na programu jsou skladby současného francouzského skladatele Érica Tanguye, dále Camilla Saint-Saënse, Sergeje Rachmaninova a Hectora Berlioze. “Pro mě a hudebníky orchestru PKF — Prague Philharmonia je vždy potěšením spolupracovat na francouzském repertoáru. Od ledna do června 2022 převezme Francie rotující předsednictví v Radě Evropské unie. To nám poskytlo dokonalou příležitost k vytvoření programu sezony 2021/2022 založeného na tématu francouzské hudby,” uvedl Villaume.

PKF a Emmanuel Pahud, 2015 (foto Morris Media)
PKF a Emmanuel Pahud, 2015 (foto Morris Media)

V programu tak je 2. února 2022 inaugurační koncert u příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie, na němž bude sólistou také francouzský pianista Michel Dalberto a program bude tvořit hudba Georgese Bizeta nebo Maurice Ravela. Francouzská hudba se stane jádrem i koncertu 3. dubna s díly Charlese Gounoda, Saint-Saënse, Alberta Roussela a Francise Poulenca. Sólistou večera bude Emmanuel Pahud, první flétnista Berlínské filharmonie.

PKF oznamuje na 18. října návrat hornisty Stefana Dohra nejen v roli sólisty, ale i uměleckého vedoucího třetího koncertu Lobkowiczkého cyklu 2021. Hlavním tématem Komorního cyklu jsou “ženy v hudbě”. Mezi interprety tak převažují ženy a na každém koncertě zazní alespoň jedno dílo od hudební skladatelky, například od Vítězslavy Kaprálové, Clary Schumannové, Fanny Mendelssohnové, Barbary Strozzipvé či Germaine Tailleferreové.

V zahraničí chce PKF provést dva koncerty 2. a 3. září 2021 na festivalu Murten Classics ve Švýcarsku. Od 15. září 2021 plánuje orchestr turné do Asie, půjde o sedm koncertů v Japonsku a po čtyřech v Koreji a na Tchaj-wanu. Do programu počítá převážně s repertoárem z děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments