Rakouský varhaník Stefan Donner zavítá do bratislavské Reduty

Cyklus varhanních koncertů Slovenské filharmonie zahájí mladý rakouský umělec Stefan Donner, vítěz Mezinárodní soutěže Franze Schmidta.

Stefan Donner (zdroj Slovenská filharmónia)
Stefan Donner (zdroj Slovenská filharmónia)

Varhanní koncert se uskuteční v neděli 20. listopadu v 16:00 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie. Program zahájí Toccata, Adagio a Fuga C dur, BWV 564, jedna z nejznámějších a nejvirtuóznějších varhanních skladeb Johanna Sebastiana Bacha. Na programu jsou dvě suity francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna, který téměř čtyřicet let působil jako varhaník v pařížské katedrále Notre-Dame. Suity č. 3, op. 54 a č. 4, op. 55 zkomponoval během letní dovolené v roce 1927 v jihofrancouzském Luchonu. První z nich věnoval Rodmanu Wanamakerovi, synovi zakladatele slavných obchodních domů v New Yorku a Filadelfii. Stefan Donner zařadil do svého programu také varhanní skladbu rakouského skladatele Franze Schmidta, která je na Slovensku málo známá. Z díla rodáka z dnešní Bratislavy zazní Preludium a fuga Es dur. Koncert uzavře Fantazie a fuga d moll op. 135b Maxe Regera, jedno z posledních dokončených děl tohoto skladatele.

Stefan Donner studoval hru na varhany, klavír a dirigování na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Na konzervatoři v Amsterdamu získal magisterský titul v oboru hry na varhany. Zúčastnil se také kurzů vedených významnými varhaníky, jako jsou Olivier Latry, Joris Verdin a Edoardo Bellotti. V akademickém roce 2014/2015 získal Fulbrightovo stipendium na studium v New Yorku, kde studoval hru na varhany a cembalo na Eastman School of Music na University of Rochester. Stefan Donner je držitelem několika ocenění, je vítězem Varhanní soutěže Franze Schmidta (2010, Rakousko) a držitelem třetí ceny na Mezinárodní varhanní soutěži v Dublinu (2011). Kromě různých nahrávek pro rozhlas a televizi natočil také profilová sólová alba. Umělec často koncertuje v Evropě, Turecku, Izraeli, USA a Austrálii. V předchozích letech působil jako varhaník a hudební ředitel v Klosterneuburg Abbey u Vídně. Kromě rozsáhlé koncertní činnosti vyučuje hru na klavír a hudební teorii na dvou hudebních školách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments