Ředitel Karlovarského symfonického orchestru Petr Polívka by odvolán, šéfdirigent Jan Kučera rezignoval

Vedení města Karlovy Vary bez udání důvodu odvolalo ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petra Polívku. Postavili se za něj kolegové i široká veřejnost. Šéfdirigent orchestru Jan Kučera v rámci solidarity rezignoval na svou pozici.

Petr Polívka (vlevo) a Jan Kučera (vpravo) (zdroj FB)

Ze strany nového vedení města byl na Karlovarský symfonický orchestr vyvíjen tlak ohledně úspor, město totiž z velké části orchestr financuje, a to částkou 34.800.000 Kč ročně, která však téměř nepokryje ani platy zaměstnanců, přestože má orchestr podstav. V případě, že by ředitel orchestru Petr Polívka splnil úsporné zadání města, musel by značnou část hudebníků propustit a ze symfonického orchestru by se rázem stal malý lázeňský orchestřík. Město se následně rozhodlo Polívku z funkce odvolat.

Karlovarský symfonický orchestr se obává, že nastane destabilizace organizace, pokud město ředitele odvolá. Orchestr tak město vyzval, aby upustilo od uvažování o propuštění ředitele Polívky. Mimo jiné bylo v dopise pro Radu města uvedeno: „V případě, že odvolání našeho ředitele bude uskutečněno, žádáme o hodnověrné a doložené zdůvodnění tohoto kroku, který může pro náš orchestr znamenat naprostou katastrofu – nejsme si vědomi žádných pochybení, orchestr dokonce i přes zásadně snížený rozpočet skončil ke konci roku bez ztráty.“

Byla dokonce sepsána petice proti odvolání Polívky z funkce, kterou podepsalo více než 1000 lidí. Dnes byl plánován protest před magistrátem, na který orchestr reagoval na své facebookové stránce: „Vážení příznivci, velmi si vážíme podpory ze všech stran. Víme o plánovanému protestnímu shromáždění dnes před magistrátem. Velmi vás prosíme: nevystavuje sebe a další rizikům, která dnes (v našem kraji obzvláště) stran šíření covidu trvají. Na magistrát míří k vyřízení svých záležitostí široká veřejnost, jakékoli shromažďování na tomto frekventovaném místě nevnímáme jako vhodné. Opatrujte se!“

Pro odvolání jednomyslně hlasovali:
Ing. Andrea Pfeffer Ferklová (ANO)
Mgr. Tomáš Trtek (ANO)
Ing. Petr Bursík (ODS)
Josef Kopfstein (Karlovaráci)
Ing. Lubomír Kovář (ANO)
Mgr. Bc. Hana Žáková (ANO)
Bc. Jakub Novotný (Karlovaráci)

Obavy orchestru ohledně destabilizace se staly skutečností. Šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Jan Kučera na svém facebookovém profilu uvedl: „Vzhledem k dnešnímu bezprecedentnímu odvolání ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petra Polívky s okamžitou platností rezignuji na pozici šéfdirigenta orchestru.“ Orchestr na své facebookové stránce uvedl, že rezignace šéfdirigenta je důkaz, že se nemýlili. Nicméně vedení orchestru nemá Kučerovi nic za zlé a plně jeho rozhodnutí chápe a respektuje.

Karlovarský symfonický orchestr vedl léta s městem otevřenou diskuzi o přestavení budovy Císařských lázní na koncertní sál. Orchestr totiž nemá vlastní budovu, a tak koncertuje v novogotickém lázeňském domě Lázně III, kde není dostatečné zázemí pro hudební provoz a díky problémům se vzduchotechnikou je v každé roční době problém s teplotami v sále.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 4 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments