Ředitel ND prodloužil mandát uměleckému šéfovi baletního souboru

Generální ředitel Národního divadla Jan Burian prodloužil do konce srpna roku 2026 mandát uměleckého ředitele Baletu ND Filipa Barankiewicze. Novinářům to včera sdělil mluvčí ND Tomáš Staněk. Barankiewicz se vedení baletního souboru ujal na začátku sezony 2017/2018, kdy nahradil dlouholetého šéfa souboru Petra Zusku. Skončit měl v sezoně 2022/2023.
Filip Barankiewicz (foto Národní divadlo)
Filip Barankiewicz (foto Národní divadlo)

Burian podle Staňka prodloužením mandátu ocenil Barankiewiczovo kvalitní, inspirativní a profesionální čtyřleté působení v čele baletního souboru. “Úroveň souboru je oceňována domácími i zahraničními odborníky i širokou veřejností. Podařilo se představit řadu nových choreografických počinů významných tvůrců z celého světa,” uvedl Burian.

“Jsem rád, že mohu dál rozvíjet Balet Národního divadla, navíc na tak úžasném místě, jako je Praha,” doplnil Filip Barankiewicz.

Balet Národního divadla chystá v sezoně 2021/2022 čtyři premiéry a jeden speciální projekt. V první polovině sezony uvede premiéru Spící krasavice, která byla původně plánovaná na letošní jaro. Známý pohádkový příběh zhudebněný Petrem Iljičem Čajkovským uvede v choreografii primabaleríny Macii Haydée, původem brazilské tanečnice a později úspěšné choreografky a ředitelky několika slavných baletních scén. Premiéra byla on-line letos 29. dubna, 19. září se představí poprvé divákům ve Státní opeře jako první baletní premiéra v tomto divadle po rekonstrukci.

V minulé sezoně měl být uveden i triptych Phoenix, jeho dvě části mohli diváci sledovat on-line letos v březnu. Všechny tři choreografie vznikly přímo pro soubor Baletu ND, za světovou premiérou stojí současní tvůrci Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Ve Státní opeře bude mít 14. října premiéru komponované představení z děl tří významných současných choreografů, které nese název složený z jejich příjmení. William Forsythe, Edward Clug a Wayne McGregor patří mezi uznávané inovátory světového tance.

V únoru 2022 vstoupí na repertoár Prokofjevův balet Romeo a Julie v choreografii Johna Cranka a sezonu zakončí titul s názvem bpm věnovaný izraelským choreografům ve spojení s domácím performerem Yemim A.D. BPM je zkratka pro beats per minute (údery za minutu) a označuje tempo hudební skladby. Může se též vztahovat k srdečnímu tepu. Barankiewicz v rámci své dramaturgie vybral pro Národní divadlo dílo Bill od choreografů Sharon Eyal a Gaiho Behara, třetí Izraelec Eyal Dadon a Yemi A.D. vytvoří díla původní.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments