Ředitelem SND by se měl stát Marián Chudovský, Dvorský v čele Opery tak nejspíš skončí

Druhé kolo výběrového řízení na generálního ředitele bratislavského Slovenského národního divadla konečně po hned několika neúspěšných pokusech přineslo vítěze – operního režiséra Mariána Chudovského. Rozhodnutí konkurzní komise má sice jen doporučující charakter, dá se ale předpokládat, že Mariána Chudovského ministr kultury do funkce jmenuje. Chudovského čeká setkání s ministrem Markem Maďaričem v nejbližších dnech.Letos třiapadesátiletý Marián Chudovský ve výběrovém řízení nakonec na členy komise zapůsobil přesvědčivějším dojmem, než jeho protikandidát, dirigent Anton Popovič. Zatímco Chudovský podle dostupných informací získal sedm hlasů, Popovič pouhé dva, další dva členové komise se hlasování zdrželi.

V případě, že ho Mariána Chudovského ministr kultury do čela Slovenského národního divadla jmenuje, Chudovský má už jasno o svých nejbližších spolupracovnících: do vedení Opery SND chce jmenovat známého rakouského dirigenta Friedricha Haidera, vedení Baletu SND svěří Máriu Radačovskému, ředitelem Činohry SND bude Roman Polák. Teď Operu SND vede Peter Dvorský, Balet Andrii Skukhanov.

„V posledních letech bylo na vedoucí posty angažováno více lidí, kteří divadlu nerozumějí a tím trpí značka SND. Chybí profesionalita, vytratil se morální kredit SND“, uvedl dnes Chudovský před výběrovou komisí. Maián Chudovský věří, že se mu s jeho týmem podaří ze SND vybudovat moderní a otevřené divadlo. Od nového šéfa Baletu očekává, že využije svoje zahraniční kontakty a znovu bude udávat trend, podobná očekávání má i od Friedricha Haidera v čele Opery, ve kterém vidí mezinárodní autoritu. Zvlášť opernímu souboru je podle Chudovského potřeba vrátit pracovní disciplínu a morálku. Chudovský také chce, aby se první slovenská scéna transformovala do podoby holdingu, přičemž každý se souborů by měl vlastní rozpočet, uměleckou suverenitu a nezávislost.

Připomeňme, že Radačovský již Baletu SND šéfoval, po nástupu Ondreje Šotha do čela SND z divadla odešel a založil svůj vlastní soubor Balet Bratislava.

Pozici ředitele marketingu SND by měl nově zastávat PR manažer Daniel Rabina, ředitelem Umělecko dekoračních dílen by měl být scénograf Peter Janků, jméno ekonomického ředitele zatím není jasné.Marián Chudovský již jednou na vedoucí funkci ve Slovenském národním divadle pracoval, a to když v letech 2006 – 2008 za éry generálního ředitele SND Dušana Jamricha vedl operní soubor. Po Jamrichově odvolání byl Chudovský pověřený vedením celého divadla, a to doby, než do čela SND nastoupila Sylvia Hroncová. 

Chudovského mandát na postu generálního ředitele Slovenského národního divadla by měl být pětiletý. Zatím poslední, avšak neúspěšné výběrové řízení na místo generálního ředitele SND se konalo letos v březnu, těsně před parlamentními volbami. Vítěze nepřineslo ani první kolo nynějšího výběrového řízení. Slovenské národní divadlo, které má v současné době přes devět stovek zaměstnanců, přišlo o svého zatím posledního ředitele poté, co Ondrej Šoth loni v září rezignoval.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Ředitelem SND by se měl stát Marián Chudovský, Dvorský v čele Opery tak nejspíš skončí

Napsat komentář