Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Rekonstrukce pražské Státní opery bude možná dražší kvůli nové točně
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Lifestyle

Rekonstrukce pražské Státní opery bude možná dražší kvůli nové točně

Oprava pražské Státní opery se nejspíš prodraží, konkrétněji se začíná mluvit i o rekonstrukci Nové scény

ČTKredakce
Publikováno 02/02/2018
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:

Rekonstrukce Státní opery se možná prodraží o novou točnu, o jejímž zakoupení dnes hovořili ministr kultury Ilja Šmíd a ředitel Národního divadla Jan Burian. Původně se uvažovalo o opravě, vedení Národního divadla však nyní zvažuje koupi nové točny a podlahy s moderními technologiemi. To by znamenalo vyšší náklady na rekonstrukci. Novinářům to po dnešním tříhodinovém jednání s ministrem kultury v demisi Šmídem řekl ředitel Národního divadla Jan Burian. Dokončení opravy za přibližně 858 milionů korun je naplánováno na rok 2019.

„V této chvíli je pořízení nové točny projednáváno odbornými útvary ministerstva kultury a ministerstva financí a my se rozhodneme na základě jejich stanovisek. Podmínkou vedení Národního divadla je, že musí být hlavně dodržen termín rekonstrukce,“ řekl Jan Burian. Konkrétní navýšení dosavadního rozpočtu oprav neuvedl.

Rekonstrukce Státní opery Praha (zdroj statnioperavrekonstrukci.cz / foto Jakub Fulín)

Dokončení rekonstrukce Státní opery patří podle ministra Ilji Šmída mezi zásadní úkoly Národního divadla. „V tuto chvíli je rekonstrukce v takovém stadiu, v jakém má být. Připravujeme na přelomu února a března kontrolní den, kam bychom chtěli pozvat předsedu vlády Andreje Babiše,“ řekl. Soubor Státní opery svůj repertoár hraje v Národním divadle a Hudebním divadle Karlín.

Rekonstrukci Státní opery vedení Národního divadla zahájilo loni 13. března. Obě budovy, historická i provozní, se dočkají významnějších stavebních a restaurátorských úprav. Největší problém ve staré budově představují rozvody, nutná je sanace vlhkosti. Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy a fasáda historické budovy. V provozní budově budou opraveny zkušebny, baletní, orchestrální a sborový sál i kanceláře. V divadle se opraví šatny umělců, sociální zázemí a prostory pro diváky.

Ministr kultury Ilja Šmíd dnes také uvedl, že vláda plánuje opravu Nové scény a budovy Themos. Ministr také podporuje myšlenku nové koncertní síně pro Prahu. Některé z dlouhodobých investic v kultuře jsou zmíněny ve strategických plánech resortu. Připravuje se také nový vládní program, který by měl rekonstrukce a novostavby sídel kulturních institucí financovat. Zatím neschválený program, který má navázat na současný Program péče o národní kulturní poklad, počítá s tím, že stát v letech 2019 až 2027 vyčlení na tyto účely 12 miliard korun. Jako příklad dalších investic ministr zmínil právě rekonstrukci Nové scény Národního divadla – po dokončení rekonstrukce Státní opery – a také rekonstrukci budovy Themos v areálu Nové scény, kterou stát za bezmála 300 milionů korun předloni koupil v dražbě.

Nová scéna Národního divadla (foto archiv)
TémataIlja ŠmídJan BurianMinisterstvo kulturyNová scéna Praharekonstrukce Státní operyStátní opera Praha
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Figarova svatba ve Stavovském pomalu a tradičně
Další článek Cena pro českou soudobou hudbu
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up