Rekonstrukce pražské Státní opery bude možná dražší kvůli nové točně

Oprava pražské Státní opery se nejspíš prodraží, konkrétněji se začíná mluvit i o rekonstrukci Nové scény

Rekonstrukce Státní opery se možná prodraží o novou točnu, o jejímž zakoupení dnes hovořili ministr kultury Ilja Šmíd a ředitel Národního divadla Jan Burian. Původně se uvažovalo o opravě, vedení Národního divadla však nyní zvažuje koupi nové točny a podlahy s moderními technologiemi. To by znamenalo vyšší náklady na rekonstrukci. Novinářům to po dnešním tříhodinovém jednání s ministrem kultury v demisi Šmídem řekl ředitel Národního divadla Jan Burian. Dokončení opravy za přibližně 858 milionů korun je naplánováno na rok 2019.

“V této chvíli je pořízení nové točny projednáváno odbornými útvary ministerstva kultury a ministerstva financí a my se rozhodneme na základě jejich stanovisek. Podmínkou vedení Národního divadla je, že musí být hlavně dodržen termín rekonstrukce,” řekl Jan Burian. Konkrétní navýšení dosavadního rozpočtu oprav neuvedl.

Rekonstrukce Státní opery Praha (zdroj statnioperavrekonstrukci.cz / foto Jakub Fulín)

Dokončení rekonstrukce Státní opery patří podle ministra Ilji Šmída mezi zásadní úkoly Národního divadla. “V tuto chvíli je rekonstrukce v takovém stadiu, v jakém má být. Připravujeme na přelomu února a března kontrolní den, kam bychom chtěli pozvat předsedu vlády Andreje Babiše,“ řekl. Soubor Státní opery svůj repertoár hraje v Národním divadle a Hudebním divadle Karlín.

Rekonstrukci Státní opery vedení Národního divadla zahájilo loni 13. března. Obě budovy, historická i provozní, se dočkají významnějších stavebních a restaurátorských úprav. Největší problém ve staré budově představují rozvody, nutná je sanace vlhkosti. Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy a fasáda historické budovy. V provozní budově budou opraveny zkušebny, baletní, orchestrální a sborový sál i kanceláře. V divadle se opraví šatny umělců, sociální zázemí a prostory pro diváky.

Ministr kultury Ilja Šmíd dnes také uvedl, že vláda plánuje opravu Nové scény a budovy Themos. Ministr také podporuje myšlenku nové koncertní síně pro Prahu. Některé z dlouhodobých investic v kultuře jsou zmíněny ve strategických plánech resortu. Připravuje se také nový vládní program, který by měl rekonstrukce a novostavby sídel kulturních institucí financovat. Zatím neschválený program, který má navázat na současný Program péče o národní kulturní poklad, počítá s tím, že stát v letech 2019 až 2027 vyčlení na tyto účely 12 miliard korun. Jako příklad dalších investic ministr zmínil právě rekonstrukci Nové scény Národního divadla – po dokončení rekonstrukce Státní opery – a také rekonstrukci budovy Themos v areálu Nové scény, kterou stát za bezmála 300 milionů korun předloni koupil v dražbě.

Nová scéna Národního divadla (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat