Rekonstrukce Španělského sálu za 35 milionů korun

Pražský hrad za 35 milionů korun zrekonstruoval Španělský sál, ve kterém se konají slavnostní společenská setkání či kulturní akce. Opravovala se především podlaha, v níž byly pod parketami uložené nebezpečné desky s azbestem. Rekonstrukcí prošel také prezidentský salonek a západní přísálí, kde se opravovala malba a zlacení.
Španělský sál Pražského hradu (zdroj kralovskacesta.cz)

Při dalších etapách rekonstrukce Španělského sálu se budou měnit okenní křídla, opravovat štuky a repasovat světla, vše se podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora bude odvíjet od možnosti financování Správou Pražského hradu.

“Oprava zahrnovala zejména odstranění izolačních desek s obsahem azbestu, které byly uložené pod parketami. Na ploše 1300 metrů čtverečních se odtěžilo zhruba 150 tun stavebního materiálu obsahujícího azbestová vlákna a položily se zde nové parkety se vzorem vídeňského kříže,” uvedl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

V prezidentském salonku a přilehlých prostorech se opravovala malba a zlacení. Na štukové výzdobě východního a západního přísálí se použilo 4500 plátků metálu, což je tenoučká kovová fólie složená z 85 procent z mědi a z 15 procent ze zinku. Na restaurování dveří a rámu zrcadla je na zlacení použito pravé zlato. Kompletně se měnily také inženýrské sítě.

Španělský sál prošel významnější obnovou v roce 1976. V roce 1989 pak byly restaurovány stěny sálu, na což v roce 1990 navazovalo odkrytí renesančního pásu výzdoby na jižní stěně.

Španělský sál je největším slavnostním prostorem Pražského hradu v severním křídle Nového královského paláce nad vstupní branou směrem od Prašného mostu. Využívá se pro reprezentativní shromáždění, konají se v něm například recepce u příležitosti státního svátku 28. října, plesy nebo koncerty. Má bohatou štukovou výzdobu. Dnešní podoba pochází z druhé poloviny 19. století, dochovala se ale i část původní štukatury ze 17. století.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments