Týden s tancem

Blížící se taneční události: „Představení o něčem“ uchystá Pulsar pod širým nebem, dnes ještě můžete zajít na work in progress souboru tYhle, za týden další premiéra v Ponci a výhled na podzimní festivaly – přejme si vzájemně, aby se mohly uskutečnit.
Pulsar – Představení o něčem 2020 (foto Vojtěch Brtnický)

Představní o něčem ve Stromovce
V pátek 2. října v 16:00 hodin se poprvé mohou zájemci připojit k taneční procházce Stromovkou a zažít tak shledání (se) s tancem. Představení O NĚČEM, které volně navazuje na celoplošnou jarní událost Představení O NIČEM, chystá uskupení Pulsar.

Tehdy jste nás mnozí z vás výrazně podpořili zakoupením vstupenky, abyste viděli NIC. Tentokrát to bude JINAK! Rande před Šlechtovou restaurací. Slunečné sváteční odpoledne a euforická nálada. Páni v lehce svátečním, dámy v dlouhé sukni, či šatech… Přišlo to nečekaně a byl to jako záblesk z čistého nebe. Láska na první pohled. Plynulý pohyb, tělo jako struna. Volnost v napětí. Napětí v uvolnění. Konečně jsme se shledali! Našli se! Už tě nikdy nechci opustit, budeš navždy v mé duši. Jitka Čechová vám s živou hudbou nabídne prožitkové taneční setkání. Účastníci se pod nenásilným vedením „shledají“ s tancem. Jako při milostném setkání i tanec jitří smysly, dělá nás odvážnými. Přijďte si s námi užít tuto neopakovatelnou chvíli, toto výjimečné setkání na místě, které samo vypráví své příběhy,“ popisují organizátoři.

Vstupenky v hodnotě 100 Kč jsou k dispozici na goout (anebo na místě). Představení O NĚČEM probíhá v rámci akce Vstupenky na NĚCO2020 / Česko žije kulturou, let’s go out! Za Pulsar se připojil do akce tento tým: Jitka Čechová, Tereza Krčálová, Honza Malík; živá hudba: Tereza Doležalová (příčná flétna) a Benjamin Lajda (violoncello).

tYhle – Lukáš Karásek: Obývací pokoj (zkouška, foto Adam Holubovský)

Work in progress souboru tYhle
Obývací pokoj
je – nebo bude – autorský projekt performera Lukáše Karáska. Lukášovým cílem je nechat „rozžít“ a rozpohybovat pokoj, kde každý kus nábytku má svůj charakter, každý jedná svým jedinečným způsobem a jejich odlišné tvary a velikosti jim dávají specifické vlastnosti. Nábytky ožívají a jako samostatné bytosti se mohou v pokoji pohybovat, potkávat se s dalšími, interagovat, ale nemohou pokoj opustit. Musí spolu sdílet prostor, do kterého je někdo instaloval. Podobně jako různí lidé sdílejí jeden prostor, v němž se odehrávají jejich životní příběhy, ať už se jedná o menší rodinné jednotky či komunity s větším počtem členů.

Předvedení work in progress budoucího díla se pro veřejnost koná dnes v 19:30 ve Studiu ALTA v Invalidovně. Dramaturgie Viktor Černický, scénografie a výroba rekvizit Lukáš Urbanec, světelný design: Zuzana Režná.

Treatment of Remembering (promo foto Tanec Praha, divadlo Ponec)

Probouzení vzpomínek na přírodu v Ponci
V pondělí 5. října se v divadle Ponec uskuteční premiéra nového díla Johany Pockové, Sabiny Bočkové a Ingy Zotov-Mikshiny s názvem Treatment of Remembering. „Představení zavede diváky do fiktivního časoprostoru, v němž už je příroda natolik vyčerpaná zásahem člověka, že přestala existovat. Umělkyně podstupují společně s publikem jakousi terapii rozpomínání a snaží se divákům obnovit prožitky z přírody. Na jevišti už příroda neexistuje, choreografky ji však během procedury znovu křísí k životu. K tomu jim pomáhá kromě tance také citlivost zvukového a světelného designu a autorská hudba Lukáše Palána,“ uvádějí organizátoři.

Probouzením vzpomínek na dávno zapomenuté prožitky se v rámci procedury Treatment of Remembering obrací pozornost k jedinečnosti tělesných a emocionálních zážitků s přírodou spjatých. Na co konkrétně autorky v díle vzpomínají? „Noříme se do vzpomínek a představ prožívání přírody. V naší imaginaci hrají hlavní roli prostředí lesa, louky, pocity svěžího vánku, vůně květin a stromů, mokrá tráva, ale třeba i vzpomínky na pobývání na pláži jako místa, kde je v současnosti velmi dobře vidět jaký je stav našeho životního prostředí.

Dění na scéně, která by mělo evokovat jakýsi uměle vytvořený svět, bude zdánlivě klidné. Na povrch však má postupně vyvěrat silné znepokojení, které tak vybídne diváka, aby reflektoval svůj vztah k životnímu prostředí. Právě tento nenásilný apel na diváka je jedním z hlavních cílů projektu: „Chtěly jsme prozkoumat různé podoby vztahu člověka k současnému vývoji stavu naší planety a umožnit tak divákům, aby si svůj vlastní vztah k přírodě uvědomili a třeba ho i přehodnotili,“ říká Johana Pocková, autorka konceptu.

Johana Pocková, Sabina Bočková a Inga Zotov-Mikshina spoluzaložily spolek POCKETART, který slouží jako platforma pro mladé tvůrce v oblasti současného tance a fyzického divadla. Všechny tři umělkyně se sešly už dříve v mezigenerační skupinové inscenaci Plné sklady citů. Johana a Sabina spolu uvedly loni na podzim v Ponci dílo Jáma lvová.

 

Podzimní festivaly současného tance a pohybového divadla

Pokud bude štěstí živému umění přát, můžeme si v kalendářích poznamenat termíny podzimních festivalů:

Festival 4 + 4 dny v pohybu: 9. – 17. 10.
Ve dnech 9. –⁠ 17. října se patnáct let uzavřená secesní budova Nové strašnické školy a přilehlá zahrada promění v jedinečné centrum kultury a místo setkávání. Multižánrový festival 4+4 dny v pohybu navazuje na svůj záměr kulturně oživovat netradiční prostory (kanalizační čistírnu v Praze-Bubenči, tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, Desfourský palác aj.). Jubilejní 25. ročník se letos zaměří na prezentaci domácí umělecké scény a téma vzdělávání. https://ctyridny.cz/

Bazaar Festival: 20. 10. – 1. 11.
Šestý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se kvůli koronavirové pandemii přesunul z jara na podzim. Dramaturgie Bazaaru se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy a od roku 2019 i Blízkého východu. https://bazaarfestival.cz/program/

Hybaj Ho! 2020: 22. 10. – 28. 10.
Desátý ročník slovenského performativního umění v Praze by měl proběhnout v současných prostorách Studia ALTA v Invalidovně. https://www.altart.cz/program/hybaj-ho-2020/

Česká taneční platforma 2020: 24. 11. – 27. 11.
Již 26. ročník domácí přehlídky tvorby současného tance přesunul svůj program z dubna na listopad: https://tanecniplatforma.cz/cs/platforma-2020

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments