Rekordní 16. Lípu Musicu završil galakoncert Adama Plachetky, příští rok festival přiveze Magdalenu Koženou

V sobotu 11. listopadu byl slavnostně ukončen 16. ročník MHF Lípa Musica. Do posledního místa zaplněné Divadlo F. X. Šaldy v Liberci zažilo premiérový Koncert pro Liberecký kraj, operní gala věnované cele odkazu W. A. Mozarta ve skvostném obsazení Plachetka, Baborák a Pražští komorní sólisté. Dramaturgicky průzračný a interpretačně hvězdný večer byl výjimečným završením zdařilého letošního ročníku festivalu i zrodem nové tradice. Na tomto koncertu, který byl současně prvním Koncertem pro Liberecký kraj, byla ústy paní Květy Vinklátové, radní Libereckého kraje pro resort kultury slavnostně odhalena hvězda 17. ročníku festivalu. Stane se jí další operní hvězda, světově proslulá mezzosopranistka Magdalena Kožená. Ta se představí na zahajovacím koncertu dne 17. září 2018 v Městském divadle v Jablonci v programu Il gardino dei sospiri za doprovodu Collegia 1704 Václava Lukse. Předprodej vstupenek na tento výjimečný galakoncert, který bude druhým pokračováním Koncertu pro Liberecký kraj pod záštitou a za podpory kraje, bude zahájen 27. listopadu.

Letošní „krajský koncert“ a večer svátku svatého Martina náležel zcela basbarytonistovi Adamu Plachetkovi, čerstvému třicátníkovi, který již řadu let sklízí úspěchy na nejprestižnějších operních scénách světa a jeho hvězda stoupá stále výš. První polovina večera se nesla ve znamení Figarovy svatby a opery Cosí fan tutte. Operní ukázky vystřídaly symfonické mezihry a zpestřením bylo zařazení slavné koncertní árie Un bacio di mano. Popřestávkový program nabídl posluchačům zastavení u oper Idomeneo a Únos ze serailu, jimž kontrastovalo zařazení snad až příliš populární Serenády Malá noční hudba. Večer vyvrcholil s operou oper Donem Giovannim, která je pro Adama Plachetku zcela zásadní, a kterou na svém repertoáru má coby reprezentant hned tří rolí. Jeho krásný basbaryton vyzrává s každým angažmá i rokem. Okouzluje jemnou sametovostí, barevnou plností, vábivou kantilénou i vyrovnaným legatem, přesvědčuje technickou vybroušeností, jasnou deklamací i nenásilným obsažným a uvěřitelným hereckým výrazem. V odborných kruzích se o něm mluví jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace a ač on sám toto tvrzení považuje za nemístné, opak je pravdou…

Programově kompaktní večer byl průřezem Mozartovou tvorbou zejména v rovině, kterou charakterizuje průzračnost, optimismus a pověstné „slunce“… i v tomto duchu pak pojal orchestrální doprovod Radek Baborák, který do coby umělecký garant festivalu do Liberce přivezl další ze svých těles, Pražské komorní sólisty. Ansámbl s neumannovskými kořeny je dnes výrazně omlazeným tělesem, kterému dominují přední čeští orchestrální hráči a který má pevný a sytý zvuk.

Koncertem pro Liberecký kraj se uzavřela ústřední koncertní řada 16. ročníku MHF Lípa Musica, kterou v neděli 12. 11. v saských Drážďanech doplnil ještě epilog ve spolupráci s Generálním konzulátem a Nadací Most/Brücke, který byl současně závěrečným koncertem Dnů české a německé kultury. Letošní ročník nabídl celkem 24 koncertů a projektů na 16 lokalitách Libereckého, Ústeckého kraje a Saska. Jeho program přilákal podle prvních odhadů na 5000 návštěvníků, což je poprvé v historii festivalu.

Adam Plachetka nastavil laťku premiérovému Koncertu pro Liberecký kraj velmi vysoko. O její překonání s v příštím roce pokusí neméně hvězdná interpretka Magdalena Kožená.

Ta otevře hlavní festivalovou koncertní řadu 17, ročníku v pondělí 17. září v Městském divadle v Jablonci nad Nisou slavnostní zahajovací koncert, který bude opět současně i Koncertem pro Liberecký kraj. V programu s názvem Il Gardino dei Sospiri vystoupí mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s předním ansámblem Václava Lukse zaměřeným na starou hudbu, Collegiem 1704. Jiskřivý operní galavečer nabídne citově exaltované ukázky z italské barokní opery i z kantát Georga Fridricha Händela v podání ikony světové opery. Hluboká muzikalita a umělecké mistrovství Magdaleny Kožené si získaly obdiv již v samotném úvodu její kariéry. Dnes je Kožená vyzrálou a respektovanou pěvkyní, která patří mezi nejvýznamnější osobnosti světové opery, a její komorní i operní vystoupení jsou velmi vyhledávaná a vysoce hodnocená po celém světě. Její jablonecké festivalové vystoupení bude jedinou zastávkou tohoto unikátního projektu v Čechách.

„Koncert Magdaleny Kožené otevře 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica a bude to zároveň slavnostní Koncert pro Liberecký kraj. Jsem nesmírně poctěn iniciativou radní pro kulturu Libereckého kraje paní ing. Květy Vinklátové, která přišla s nápadem propojit aktivity festivalu s ideou kraje přivážet do regionu skutečně špičkové umění. Díky této výjimečné podpoře a příležitosti může festival Lípa Musica hostit takovou hvězdu jakou je právě Magdalena Kožená. Slavnostnost tohoto večera bude navíc podpořena tím, že Magdalenu doprovodí špičkové Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse a společně se představí v barokním projektu věnovaným italským mistrům,“ říká k projektu Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica.

Vstupenky na tento galakoncert budou od 27. 11. v prodeji ve festivalové pokladně (Žižkova 528/6, Česká Lípa, otevírací doba: po a st do 18.00 hod., út a čt do 15.00 hod.), online na www.lipamusica.cz a v pokladně Městského divadla Jablonec nad Nisou (více na www.divadlojablonec.cz).

Mohlo by vás zajímat