Rekordní dražba: 144 miliónů korun za 230 stran Mahlerovy hudby

Za rekordních 4,54 milionu liber (144,4 milionu korun) se v dnešní dražbě prodal rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera. Podle agentury AFP to oznámila aukční síň Sotheby’s. Rukopis se tak stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii.

Gustav Mahler (zdroj alma-mahler.at)
Gustav Mahler (zdroj alma-mahler.at)

Celkem dvě stě třicet dva stran hudby, kterou Mahler zkomponoval v roce 1894, je podle aukční síně nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal do prodeje.

Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr; rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan. Ten tuto symfonii na mezinárodní scéně rovněž opakovaně dirigoval a vystoupil i v Česku. Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Kaplan ale letos v lednu zemřel a jeho sbírka hudebnin se postupně rozprodává.

Dosavadní rekordy drželo devět symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, které se v roce 1987 prodaly za 2,93 milionu eur (79,2 milionu korun), a druhá symfonie Roberta Schumanna, za niž nový majitel v roce 1994 zaplatil 1,76 milionu eur (47,6 milionu korun).

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na