Rekordní dražba: 144 miliónů korun za 230 stran Mahlerovy hudby

Za rekordních 4,54 milionu liber (144,4 milionu korun) se v dnešní dražbě prodal rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera. Podle agentury AFP to oznámila aukční síň Sotheby’s. Rukopis se tak stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii.

Gustav Mahler (zdroj alma-mahler.at)
Gustav Mahler (zdroj alma-mahler.at)

Celkem dvě stě třicet dva stran hudby, kterou Mahler zkomponoval v roce 1894, je podle aukční síně nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal do prodeje.

Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr; rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan. Ten tuto symfonii na mezinárodní scéně rovněž opakovaně dirigoval a vystoupil i v Česku. Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Kaplan ale letos v lednu zemřel a jeho sbírka hudebnin se postupně rozprodává.

Dosavadní rekordy drželo devět symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, které se v roce 1987 prodaly za 2,93 milionu eur (79,2 milionu korun), a druhá symfonie Roberta Schumanna, za niž nový majitel v roce 1994 zaplatil 1,76 milionu eur (47,6 milionu korun).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat