Renée Fleming zazpívá s Pražskými symfoniky k výročí sametové revoluce

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK sice zahrál Závěrečný koncert, ale pro hráče tím sezóna neskončila. Kromě koncertu v rámci festivalu Smetanova Litomyšl se publikum s orchestrem může setkat 9. července v pražské Smetanově síni při mimořádném koncertu s americkou sopranistkou Renée Fleming.
Renée Fleming (foto Andrew Eccles / Decca)

Světová špička mezi sopranistkami a také světová propagátorka Antonína Dvořáka Renée Fleming má mimořádně silný vztah k české kultuře. Její prarodiče totiž pocházeli z Prahy a později emigrovali do USA. Do České republiky přijíždí Renée Fleming jen vzácně, ale její návštěva naší země vždy stojí za to. Tentokrát přijala pozvání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který přidal koncert s touto hvězdou jako tečku za vydařenou 84. sezónu. Koncert společně věnují výročí sametové revoluce a vzpomínce na Václava Havla, pro kterého Renée Fleming dvakrát v Praze zpívala a se kterým se setkala osobně. Poprvé to bylo v roce 2003 v Obecním domě právě s orchestrem FOK. Pak v roce 2009 v Pražské křižovatce, kam ji Václav Havel pozval při příležitosti oslav 20. výročí sametové revoluce. Stejně jako tehdy bude i při letošním 30. výročí sametové revoluce program koncertu nejen operní, objeví se také písně z operet a muzikálů – například fanoušky oblíbená píseň You’ll never walk alone z muzikálu Carousel, kterou Renée Fleming zpívala i při inauguraci prezidenta Baracka Obamy. Dirigovat bude izraelský rodák a žák Leonarda Bernsteina Elli Jaffe.

Renée Fleming je jedna z nejuznávanějších současných pěvkyň. V roce 2013 jí prezident Barack Obama udělil Národní medaili za umění, což je nejvyšší americká pocta pro umělce. V roce 2014 jako vůbec první osobnost z oblasti klasické hudby zpívala „Hvězdami posetý prapor” na finálovém zápase v americkém fotbale Super Bowl, a tím se představila zcela novému, početnému publiku. Ve své kariéře se nevěnovala pouze opeře, vyzkoušela si mnoho různých žánrů. Její hlas se objevil v několika filmech, podílela se například na soundtracku k filmové trilogii Pán Prstenů. V roce 2013 získala počtvrté Cenu Grammy za nejlepší vokální sólo v klasické hudbě. Renée Fleming zpívala na řadě významných slavností, počínaje ceremoniálním předáváním Nobelovy ceny míru a konče koncertem na oslavu diamantového jubilea královny Alžběty II. v Buckinghamském paláci. V roce 2008 byla první ženou ve 125 letech historie newyorské Metropolitní opery, která uvedla svým sólovým vystoupením zahajovací galakoncert. Prodala přes dva miliony nahrávek.

Na scéně Metropolitní opery v New Yorku Renée Fleming ztvárnila Rusalku poprvé v roce 1997 v inscenaci Otto Schenka, následně se tatáž inscenace v MET obnovovala v letech 2004, 2009 a 2014. Během té doby vystoupila v MET jako Rusalka 18x, dirigenty postupně byli John Fiore, Andrew Davis, Jiří Bělohlávek a Yannick Nézet-Séguin. Rusalčina árie Měsíčku na nebi hlubokém nebude chybět ani na červencovém koncertě s Pražskými symfoniky.

V roce 2017 Renée Fleming oznámila ukončení své kariéry operní pěvkyně a rozloučila se s publikem Metropolitní opery v New Yorku rolí Maršálky v Růžovém kavalírovi Richarda Strausse. Od té doby se více věnuje recitálovému koncertování, cestuje a nahrává. „Je spousta jiných věcí, kterým bych se chtěla věnovat,“ uvedla před odchodem z MET. A skutečně mezi její aktivity přibylo například přednášení na téma hudba a lidská mysl, kde pěvkyně hovoří o přínosech hudby pro vývoj lidského mozku, dále činnost pro neziskovou organizaci Sing for hope v New Yorku či pro organizaci Polyphony Foundation, která pomáhá zprostředkovat arabským a židovským dětem z Izraele přístup ke studiu klasické hudby. Od roku 2016 také Renée Fleming působí jako umělecká poradkyně v John F. Kennedy Center for the Performing Arts, dále je konzultantkou a členkou představenstva v Lyric Opera of Chicago a uměleckou ředitelkou programu pro mladé pěvce s názvem SongStudio při Carnegie Hall.

Mohlo by vás zajímat