Restart – motto NDM pro sezónu 2020/2021

  1. 1
  2. 2
Restart. ReStart. RestArt. ReStArt. StArt. Restart v mnoha podobách grafických i slovních – to je motto Národního divadla moravskoslezského pro sezónu 2020/2021. Hudebním ředitelem opery se stává dirigent Marek Šedivý. Vstupenky na září a říjen začne divadlo prodávat 1. června. Speciální večer jako poděkování zdravotníkům a dílnám NDM. Premiéry nově v sobotu, novinky pro předplatitele, další výhody pro diváky. 
Léo Delibes: Coppélia – Národní divadlo moravskoslezské (foto: Serghei Gherciu)

„Sezóna s pořadovým číslem 102 bude RESTARTEM se vším všudy. To slovo je možné vykládat různě a můžeme si s ním významově i graficky pohrát. Můžeme to chápat jako naše resty vůči divákovi, jako start něčeho nového po vynucené pauze, ale taky jako symbol toho, že umění (art) je věčné a že přicházíme s novou energií poté, co se svět a s ním i provoz našeho divadla na nějaký čas zastavily,“ rozvinul motto ředitel NDM Jiří Nekvasil. „Těšíme se znovu na diváky, protože divadlo je místem setkávání a živé umění diváky potřebuje,“ zdůraznil.

NDM chystá na začátek sezóny „postkoronavirové“ poděkování. „V Divadle Jiřího Myrona zazní 11. září speciální muzikálový večer se stručným názvem DĚKUJEME… Věnujeme jej všem zdravotníkům, kteří se v době koronavirové krize prakticky nezastavili. Poděkování pochopitelně patří i zaměstnancům našich divadelních dílen, kteří se hned od počátku mimořádné situace s plným nasazením věnovali šití potřebných roušek. Vyrobili jich přes 20 000,“ řekl ředitel Nekvasil.

Co NDM nabídne v sezóně svým divákům? „Znovu jsme se podívali na už naplánovaný repertoár souborů. Balet ani opera nic neměnily, změny nastaly v nabídce muzikálů a činohry. Na některou z příštích sezón jsou odloženy opery naplánované ještě v této sezóně – Mrtvé město a Proces. Činohra odložila jednu z letošních komedií a dvě inscenace naplánované na příští sezónu, muzikál vyměnil jeden titul,“ uvedl ředitel. Doslova premiérová smršť čeká diváky v září a v říjnu: přesunuly se tam termíny premiér inscenací, které došly až ke generálním zkouškám ještě před uzavřením divadel a naplánovány jsou tam také první novinky 102. sezóny. V září zazní opera Nabucco, balet nabídne Coppélii, činohra komedii Ach, ty Češky. Na říjen posunula činohra premiéry komedií Testosteron a Revizor, muzikál připraví Květiny pro paní Harrisovou (podrobněji u jednotlivých souborů).

Divadlo Jiřího Myrona (zdroj NDM / foto Martin Popelář)

Sezóna ovšem začne originálním programem. „Místo galavečera na úvod sezóny připraví všechny soubory pod vedením šéfa činohry Vojtěcha Štěpánka společný program inspirovaný slavnou novelou Jeana Giona „Muž, který sázel stromy“. Každý ze souborů „zasadí“ do kontextu své premiéry a připravíme i doprovodný program v Divadle Antonína Dvořáka i venku,“ přiblížil ředitel Nekvasil. Mistrovské Gionovo dílo vypráví o muži, který se rozhodl den co den sázet stromy, protože usoudil, že příroda hyne. O muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí. Zahajovací program bude mít pouze pět uvedení.

Opera NDM vstupuje do 102. sezóny s novým vedením: hudebním ředitelem opery se stává dirigent Marek Šedivý. Dramaturgický plán zůstal beze změny. Už na 12. září chystá opera první premiéru: zazní Nabucco Guiseppa Verdiho. Čtvrté nastudování této opery v Ostravě se svou podobou vrací k prvnímu ostravskému uvedení z června 1968. Nová inscenace vzniká jako jeho novodobá replika, jako pocta tvůrcům, kteří se společně podíleli na podobě a stylu operních inscenací NDM od roku 1960 až do začátku 90. let. Po 52 letech na našem jevišti opět ožije nadčasová scénografie Vladimíra Šrámka, dlouholetého scénografa a šéfa výpravy divadla, kterou vytvořil pro působivou inscenaci operního režiséra Miloslava Nekvasila. Režie nového nastudování se ujme Jiří Nekvasil (syn), přičemž i režijní koncept bude v maximální míře vycházet z původního pojetí z roku 1968. Za dirigentským pultem stane Adam Sedlický.

„V prosinci uvedeme v nové premiéře Čajkovského Pikovou dámu v režii Tibora Torella, rodáka z Moravy, který má za sebou úspěšné počiny především v Německu. Toto mimořádné hudební drama hudebně připraví šéf opery Divadla F. X. Šaldy Liberec Martin Doubravský. Operou Hanse Krásy Zásnuby ve snu zahájíme v únoru 2021 cyklus oper německo-česko-židovských autorů, jejichž slibnou kariéru přerušil holocaust. Inscenaci připravíme v koprodukci s operou Národního divadla v Praze. K operní režii v Ostravě se na jaře 2021 opět vrátí Ondřej Havelka, a to v komediálně laděném díle Jaroslava Křičky s názvem Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. Operou Hubička Bedřicha Smetany budeme v závěru sezóny pokračovat v přípravě inscenací pro Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024. Hudebně nastuduje Marek Šedivý,“ předestřel ředitel Jiří Nekvasil. Pokračovat bude také Operní akademie Ostrava, kdy studenti Fakulty umění Ostravské univerzity spolu se sólisty opery NDM nastudují pro Divadlo „12“ operu Maurice Ravela Dítě a kouzla.

Léo Delibes: Coppélia – Národní divadlo moravskoslezské (foto: Serghei Gherciu)

Balet NDM má před sebou v nové sezóně tři premiéry. Pohádková Coppélia Léa Delibese dospěla k posledním jevištním zkouškám, když přišel nouzový stav a zákaz. Premiéra je tedy posunuta na 19. září. Baletní soubor pak nastuduje ještě dvě díla tak, jak bylo v plánu: V listopadu bude mít premiéru Korzár Adoplha-Charlese Adama a na jaře baletní večer s názvem Mahlerovy vzpomínky, který připraví norský choreograf Jo Strømgren.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat