Restaurování lunet Národního divadla

Do poloviny dubna příštího roku potrvá druhá etapa restaurování nástěnných maleb ve foyeru 1. balkonu historické budovy Národního divadla v Praze. „Restaurátoři opraví lunety z cyklu Vlast Mikoláše Alše a nástropní triptych Umění Františka Ženíška,“ oznámil dnes mluvčí české první scény Tomáš Staněk. Práce, které podle něj probíhají za plného divadelního provozu, začaly minulý týden. „Historicky první a velmi problematické restaurování prakticky provedl po divadelním požáru malíř Janez Šubič. Zejména jeho zásahy na stropě vizuálně pozměnily vyznění díla. Už v loňské první restaurátorské etapě jsme provedli citlivou rekonstrukci stropu na základě dochovaných Ženíškových návrhů,” uvedla konzervátorka Národního divadla Petra Daňhelová. Na lunetách opět pracuje tým restaurátorů pod vedením Tomáše Záhoře a Tomáše Bergera. 

„Rozsah prací se bude podobat první etapě, která skončila letos v květnu. Její součástí byla podrobná dokumentace, dodatečné průzkumy, čištění, retušování, tmelení a fixování maleb. Cílem byl také jednotný přístup k restaurování, který je aplikován v podstatě poprvé v historii maleb,” vysvětlil ředitel Národního divadla Jan Burian. 

Chystané práce stejně jako v první etapě kompletně financuje zlatá mecenáška české první scény Dadja Altenburg Kohl. „Kulturní dědictví je naším odkazem a musí být zachováno. Stav lunet je kritický, škody by mohly toto jedinečné dílo nenávratně ohrozit,” komentovala to. 

Podle Staňka nabídne Národní divadlo zájemcům možnost blíže se seznámit s unikátními malbami během speciálních prohlídek, které bude pořádat v průběhu restaurování. Bližší informace k organizaci a registraci budou k nalezení na webových stránkách. 

Mecenášský klub Národního divadla má 105 aktivních členů, letos oslavil třetí narozeniny. Podpořil například natočení oficiálního videospotu Baletu Národního divadla, realizaci série fotoportrétů umělců činohry a opery Národního divadla či inscenaci Laterny magiky Antikódy

Česká první scéna měla v plánu restaurování lunet deset let a marně se snažila získat prostředky od ministerstva kultury. Náročné a nezbytné opravy součásti českého kulturního dědictví umožnila v první etapě svým půlmilionovým darem Dadja Altenburg Kohl. Už dříve věnovala peníze na opravu Hynaisovy opony a přispěla na vznik některých inscenací. 

Foto archiv 

Napsat komentář