Revoluce v šíření kultury. Izraelští umělci musí jezdit na venkov, jinak dostanou míň peněz

Izraelské ministerstvo kultury rozeslalo divadlům a tanečním skupinám dotazníky, aby získalo informace, zda soubory vystupovaly minulý rok i v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Podle toho chce ministerstvo rozhodovat o vládních finančních příspěvcích na další rok. Umělecká komunita tento přístup ostře kritizuje jako politizování kulturního prostředí.

Nová pravidla v dubnu zavedla ministryně kultury Miri Regev z vládní strany Likud. Souborům, které nevystupují v osadách nebo v odlehlých místech v Galileji nebo Negevu, chce ministryně zkrátit vládní příspěvky o 33 procent. Naopak ti, kdo zajíždějí do osad na Západní břeh Jordánu, mají dostat desetiprocentní bonus.

Miri Regev (zdroj FB)
Miri Regev (zdroj FB)

Úřad ministryně kultury oznámil, že jde o „revoluci“, která skoncuje s bojkotem osad a zpřístupní kulturu všem občanům Izraele.

Izraelské umělecké kruhy mají s ministryní, která byla do úřadu jmenována loni, napjaté vztahy. Tvrdí, že se je ministryně snaží přinutit podřídit se její pravicové politice. Regev loni zmrazila příspěvky divadlu, které uvedlo hru zabývající se osudy Palestinců vězněných v Izraeli. Inspirací hry byl život muže, který v roce 1984 unesl, mučil a zabil izraelského vojáka.

Izraelští umělci patří k nejvytrvalejším odpůrcům osadnické politiky vlády. Opoziční poslanec Dov Chenin prohlásil, že ministryně Regev cynicky zneužívá náklonnost veřejnosti k severním a jižním komunitám v Izraeli, aby posílila kulturu v osadách. „Vládu nezajímají umělci a kulturní instituce, které bojkotují Negev a Galileu, a takoví ani nejsou, ale umělci a instituce, které odmítají podporovat ilegální osadnické aktivity,“ řekl.

Izrael (foto archiv)
Izrael (foto archivkultur)

Izrael rozšiřuje židovské osady na území, které okupuje. Z hlediska mezinárodního práva jsou tyto stavby nelegální. Na Západním břehu a v Pásmu Gazy chtějí Palestinci ustavit svůj stát.

Napsat komentář