Říjen ve Slovenské filharmonii: Jubilejní 75. sezona startuje

Jubilejní 75. koncertní sezona Slovenské filharmonie potrvá do června 2024. Úvodní dvojice symfonických koncertů se uskuteční ve čtvrtek a pátek 19. a 20. října 2023 v 19:00 hodin. 
Claire Huangci (zdroj Slovenská filharmonie)
Claire Huangci (zdroj Slovenská filharmonie)

„Slovenská filharmonie se po dlouhé době vrací k symfonické básni Richarda Strausse Don Quijote na motivy slavného románu Miguela de Cervantese. Koncert s kanadským violoncellistou Bryanem Chengem a violistou Martinem Rumanem jako sólisty se uskuteční pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. V první části večerů posluchači uslyší Beethovenovu Symfonii č. 3 Eroica, napsanou z obdivu k Napoleonu Bonapartovi,“ prozradil více o programu zahajovacích koncertů dramaturg Juraj Bubnáš.

Ještě před zahajovacími koncerty sezony mohou diváci navštívit úterní komorní večer v Malém sále a to 17. října v 19:00 hodin. Vystoupí první koncertní mistr SF Jarolím Emmanuel Ružička se slovenskou klavíristkou Danou Šašinovou. Program úterního recitálu je sestaven z děl slovenských skladatelů Ľudovíta Rajtera, Mikuláše Schneidera-Trnavského, Eugena Suchoně a Petra Martinčeka.

Ve středu 18. října v 18:00 hodin se koná první Juniorský koncert, na kterém zahraje Animato Chamber Orchestra – mládežnický orchestr složený z mladých umělců z celé Evropy. Členové orchestru jsou každoročně vybíráni z nejlepších absolventů evropských hudebních univerzit. Vybraná sestava orchestru se schází na interpretačním soustředění Animato Academy. Tam orchestr pod vedením špičkových profesionálních umělců připravuje koncertní program, s nímž pak vyráží na evropské umělecké turné. Letos orchestr vystoupil v Melku, Dolním Rakousku, Vídni a Praze. Předposlední koncert se uskuteční v Bratislavě, která se stala jednou z pravidelných destinací tohoto orchestru. Hlavním lákadlem koncertu je americká dirigentka a klavíristka Claire Huangci, držitelka Mozartovy ceny na Mezinárodní klavírní soutěži Gézu Andu (2018), která se představí nejen jako klavíristka, ale i jako dirigentka – v jejím podání zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 D dur, BWV 1054 Johanna Sebastiana Bacha, Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena.

V neděli 22. října v 16:00 hodin se koná zahajovací koncert cyklu SKO – členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem připravili lákavý program. Koncert zahájí premiéra skladby Víťazoslava Kubičky Bože, smiem ísť k Tebe, po níž bude následovat Koncert pro dvě flétny a orchestr g moll Johanna Joachima Quantze. Sólisty nedělního odpoledne budou flétnisté Vojtěch Čermák a Emilia Reske, vítězové sedmého ročníku Flétnové soutěže 2022. Program koncertu doplní skladby pro smyčcový orchestr Sergeje Rachmaninova a Bély Bartóka.

Eva Virsik (zdroj Slovenská filharmonie)
Eva Virsik (zdroj Slovenská filharmonie)

V úterý 24. října v 19:00 hodin zahájí v Malém sálu Slovenské filharmonie bratislavská rodačka Eva Virsik Koncerty cyklu Klavír a klavíristé. Její recitál bude poctou dílu Roberta Schumanna.

Říjnovou nabídku koncertů uzavře Slavnostní koncert k 30 letům nezávislosti České a Slovenské republiky ve čtvrtek 26. října. Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem uvede díla Johanna Nepomuka Hummela, Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schmidta, Antonína Dvořáka, Alexandra Moyzese, Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Gejzy Dusíka. Sólisty večera bude sopranistka Simona Houda Šaturová a violoncellista Jiří Bárta. Koncert se uskuteční také v Praze, a to v pátek 27. října. Před koncertem jsou všichni posluchači zváni setkání s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, které se uskuteční ve foyer SF v 18:15 hodin. Čtvrteční koncert je také věnován dirigentovi a pedagogovi prof. Zdeňku Bílkovi, rodákovi z Lipníku nad Bečvou, který by 26. října oslavil 100. narozeniny. se Slovenskou filharmonií spolupracoval více než 40 let. První koncert dirigoval v květnu 1953 (absolventský koncert studentů dirigentské třídy prof. Talicha na AMU), poslední koncerty dirigoval v březnu 1999.

Vstupenky na říjnové koncerty lze zakoupit v pokladně SF ve všechny všední dny od 12:00 do 18:00 hodin a vždy hodinu před koncertem nebo online na stránkách filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments