Robert Balogh končí ve funkci šéfa baletu Moravského divadla

Vedení Moravského divadla v Olomouci dnes odvolalo téměř po devíti letech z funkce uměleckého šéfa baletu Roberta Balogha. Odůvodnilo to neutěšenou situací v baletním souboru i porušením interních předpisů. Ředitel divadla David Gerneš uvedl, že snahou změn je také docílit nového uměleckého směřování. Baloghovým nástupcem se od ledna 2019 stane dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze a v Brně Michal Štípa. Balogh řekl, že pochybení odmítá. Podle něj se soubor za jeho působení vypracoval na mezinárodní úroveň.
Robert Balogh (archiv OP)

Ředitel divadla uvedl, že rozhodnutí nebylo náhlé, dospěl k tomu prý na základě dlouhodobého šetření. „K tomuto kroku jsme se rozhodli proto, abychom baletnímu souboru vtiskli novou tvář, abychom ho umělecky posunuli zase o kousek výš a zároveň jsme k tomu museli přistoupit kvůli některým porušením interních předpisů ze strany pana Roberta Balogha,“ řekl novinářům Gerneš. Porušení předpisů nechtěl specifikovat.

Balet divadla poznamenalo stažení nedávno uvedené baletní inscenace The Beatles Celebration. Oficiálně to vedení divadla na svých stránkách odůvodnilo provozními důvody, za stažením je však problém s licencí. Podobná situace se v divadle stala již před pěti lety. Zástupci divadla věří, že se titul vrátí v nejbližší době na olomoucké jeviště, kdy to však bude, dnes neupřesnili. Gerneš naznačil, že problém s licencí byl jedním z důvodů. „Nechtěl bych to úplně vyloučit,“ řekl.

Dosavadní umělecký šéf baletu porušení předpisů popírá, podle něj mu byly vytknuty banality. Za licenci k Beatles údajně osobně neodpovídal, dozvěděl se prý až týden před premiérou, že dva tituly z představení neměly licenci. „Je to pro mě překvapivé až podlé, myslím, že to bylo připravováno už dávno. Je mi to strašně líto, pro tento soubor jsem obětoval veškerou kreativitu. Není žádný skutečný důvod k odvolání, publikum chodí. Máme nyní soubor světového jména, nechápu to,“ řekl osmapadesátiletý Balogh.

Balogha podle Gerneše vystřídá zřejmě největší baletní osobnost v České republice, držitel prestižních ocenění včetně Ceny Thálie. Michal Štípa olomoucký soubor zná, se členy baletu tančil při svém hostování v olomouckém divadle. Zdejšímu publiku se jako host představil v inscenacích Labutí jezero a Spící krasavice. Nastoupí až od ledna, důvodem je i to, aby měl dostatek času a prostoru pro tvorbu dramaturgického plánu a mohl se detailně seznámit s provozem divadla. Vedení souboru mezitím dočasně převezme baletní mistryně Dana Krajevskaja.

Personální změny se podle vedení divadla v současném dramaturgickém plánu neprojeví, další sezona bude již v rukou nového uměleckého šéfa. Výhodou podle divadla je to, že Štípa spolupracoval s předními evropskými choreografy, které by měl dovést i do Olomouce. „Jeho koncepce vypadá velmi zajímavě, a pokud se to podaří zrealizovat, má se olomoucké publikum na co těšit,“ dodal ředitel divadla.

Robert Balogh se uměleckým šéfem baletu Moravského divadla stal v lednu 2010. Pod jeho vedením nastudoval soubor dvě desítky inscenací převážně v Baloghově režii a choreografii. Jde například o inscenaci Frida, Romeo a Julie, Spartakus či Queen – The show must go on.