Robert Jindra bude novým šéfdirigentem Státní filharmonie Košice

  1. 1
  2. 2
Státní filharmonie Košice (ŠfK) dnes oznámila nadcházející změnu na postu šéfdirigenta od následující 53. koncertní sezony (2021/2022). Zbyněk Müller po 13 letech předá pomyslnou štafetu svému nástupci a českému kolegovi, Robertu Jindrovi. Výměna proběhne v září 2021 a má se nést v duchu kontinuity a návaznosti na předešlé sezóny.

Robert Jindra (foto Zdenko Hanout)
Robert Jindra (foto Zdenko Hanout)

O změně šéfdirigenta se podle ŠfK začalo diskutovat v roce 2019, následně se umělecká rada shodla na konkrétním jméně. Ředitelka ŠfK Lucie Potokárová hodnotí působení dosavadního šéfdirigenta následovně: „Zbyněk Müller vede orchestr od začátku svého působení v roce 2008 velmi profesionálně. Jeho systematická, dlouhodobá práce se během uplynulých 13 sezón odrazila na zvýšené umělecké úrovni filharmonie, ale také na jeho stabilitě a vyrovnaných výkonech na domácích i zahraničních pódiích.“

Zbyněk Müller bude ve spolupráci s ŠfK pokračovat, neboť se od 53. sezóny stane hlavním hostujícím dirigentem orchestru. A co si odnáší z dlouholeté práce se ŠfK sám Müller? „Vedle spousty cenných dirigentských zkušeností a pocitu, že jsem dozrál, dojem určité naplněnosti toho poslání. Že to celé mělo smysl. Přece jen – třináct let je docela kus života a je pro mne velmi uspokojující, že zrovna s tímto kusem stráveným v pozici šéfdirigenta v Košicích mohu být navýsost spokojený.”

Pro budoucího šéfdirigenta ŠfK Roberta Jindru nebudou Košice krokem do neznáma. Naopak, má k městu i k orchestru vřelý vztah: „Musím říci, že z mé strany jsem ihned pocítil úžasnou energii a souznění se zdejším orchestrem. Takzvaně přeskočila jiskra. Velmi rád a s velkým nadšením jsem přijal nabídky ke společným projektům. Když mne paní ředitelka oslovila s nabídkou o užší spolupráci, byl jsem na jednu stranu překvapen, ale zároveň nesmírně potěšen. Během našich společných projektů byla pokaždé přátelská, kreativní a tvůrčí atmosféra. Víte, když mezi hráči a dirigentem vznikne opravdu dobrý vztah, vzájemný respekt a symbióza, je to podle mého základ úspěšné a oboustranně prospěšné spolupráce. A já to tak u košické filharmonie cítím.”

Zbyněk Müller se s postem šéfdirigenta ŠfK rozloučí koncertem 24. června 2021, na kterém uvede cyklus Má vlast Bedřicha Smetany. Inaugurační koncert Roberta Jindry je plánovaný na 7. října 2021 při otevření 53. koncertní sezóny ŠfK.

Robert Jindra a Státní filharmonie Košice (foto Jaroslav Las)
Robert Jindra a Státní filharmonie Košice (foto Jaroslav Las)

Rozhovor s Robertem Jindrou

Jak dobře znáte orchestr Státní filharmonie Košice?
Díky tomu, že jsem měl možnost s košickou filharmonií již vícekrát spolupracovat, troufám si říci, že jsme se vzájemně, jak po umělecké, tak i lidské stránce, poznali dobře. Dokonce mám v orchestru již několik přátel.

Jaké je vaše vize spolupráce s orchestrem?
Především adekvátně navázat na 12letou, a podle mého názoru velkou éru, kdy v čele orchestru stál můj vážený kolega Zbyněk Müller. Udělal zde skutečně obrovský kus poctivé práce a beze sporu posunul kvalitu orchestru vysoko. Chtěl bych tedy na jeho výsledky dobře navázat a rozvíjet je. A v ideálním případě bych rád tuto pomyslnou laťku posunout ještě o kousek výš.

Momentálně se intenzivně věnujete opeře. Můžeme tedy očekávat, že se jí budete věnovat také v Košicích?
Jeden z hlavních podnětů přijít k symfonického orchestru bylo odklonit se od „nálepky“ operní dirigent. Tudíž bych se zde rád věnoval převážně symfonické tvorbě. Nicméně díky tomu, že jsem před dirigováním vystudoval i operní zpěv, a mé velké lásce k vokální tvorbě, bude můj příklon k vokálně symfonickým opusům asi zřejmý. S paní ředitelkou jsme diskutovali i o koncertním uvedení opery, která vybočuje z běžné dramaturgie zdejšího divadla.

Co byste chtěl v ŠfK zlepšit, respektive, na co se nejprve zaměříte?
Víte, já jsem vlastně člověk, který je věčně nespokojený. I po tom nejúspěšnějším koncertě nebo představení sedím a ihned přemýšlím, co vše nebylo úplně optimální, co je nutné zlepšit. Nejhorší podle mého je, když by člověk byl sám se sebou spokojený. Umění je sice věc nezměřitelná, je to kreativní činnost, jejíž vyvrcholení však nemá v interpretační rovině žádného objektivního soudce.

Mým cílem je se zaměřit na možné technické nedostatky, které už jasně identifikovatelné jsou. Chtěl bych co nejvíce rozšířit dramaturgii o rozličné hudební styly, aby hráči měli možnost se na nich technicky i interpretačně rozvíjet a pochopitelně přizvat dirigenty, kteří orchestru budou i v tomto směru přínosem. Nechci však působit jako mnozí nově nastupující šéfové („vlk taky sliboval“). Jeden můj velmi dobrý známý muzikant z orchestru Národního divadla říkává „kecy nemaj cenu, ukázaná platí“. Takže se pojďme pustit do práce.

Zbyněk Müller a Státní filharmonie Košice (foto Dávid Hanko)

Rozhovor se Zbyňkem Müllerem

Strávit 13 sezón v jednom orchestru na pozici šéfdirigenta je poměrně netradiční. Co vás udrželo v ŠfK tak dlouho?
Tak asi nejjednodušší by bylo říct, že se mi tam líbilo. Ale pojďme být trochu konkrétní. Již krátce po svém příchodu v roce 2008 jsem zjistil, že orchestru vyhovuje můj způsob práce a komunikace a naše spolupráce se záhy ukázala jako plodná. Proto jsem vůbec neváhal, když mi tehdejší ředitel pan Július Klein nabídl po třech letech prodloužení o dalších pět. Tato doba byla podobná, ve znamení hmatatelného růstu orchestru, provázeného i generační výměnou na některých důležitých pozicích. Též jsem se snažil pravidelně zařazovat programy vedoucí více k práci s jednotlivými skupinami (např. smyčce x dřeva), protože jsem cítil, že potřebujeme ujít ještě velký kus cesty směrem k ansámblové hře a vůbec vyšší kultuře hraní.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments