Porota soutěže Concertino Praga vybrala 25 semifinalistů

Dvořákova rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga hledá letos velké hudební talenty v sólové i komorní hře. Mladí to i přes pandemii nevzdali a v sólové kategorii se jich přihlásilo 58. Pětičlenná porota prvního kola, kterou tvořili režisérka Českého rozhlasu Markéta Tomková Janáčková, houslistka Shizuka Ishikawa, klavírista Justas Dvarionas, klarinetista Karel Dohnal a klavírista Karel Košárek, vybrala pro druhé kolo 25 nejlepších výkonů ze 12 zemí.
Porota 1. kola Concertino Praga - Justas Dvarionas, Shizuka Ishikawa, Karel Košárek, Karel Dohnal a Markéta Janáčková (zdroj Concertino Praga)
Porota 1. kola Concertino Praga – Justas Dvarionas, Shizuka Ishikawa, Karel Košárek, Karel Dohnal a Markéta Janáčková (zdroj Concertino Praga)

Porota neví, koho poslala do semifinále – zná jen nástroj a číslo přihlášeného. Taková jsou pravidla Concertino Praga již dlouhých 55 let – anonymita nahrávek a to, že soutěžící nepředstupují před „živou“ porotu přináší soutěži originalitu.

„Dával jsem vyšší body než ostatní porotci, ale samotné výkony se mi moc líbily. Každý den jsem seděl se sluchátky na uších a přemýšlel nad tím, jak krásně hrají, jak jsou talentovaní a kolik úsilí při tom museli vynaložit,“ zhodnotil letošní výkony sólistů klarinetista Karel Dohnal.

Druhým rokem je spolupořadatelem soutěže Akademie klasické hudby a s její účastí přišly i některé změny. Nejpodstatnější je změna formátu finále, které není obhajobou výsledků podle nahrávek. Čtyři nejlepší se totiž utkají o vítězství živě v sobotu 18. září v Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha a koncert zároveň bude v přímém přenosu vysílat stanice Český rozhlas Vltava. Od loňského roku jsou novinkou i stipendia pro laureáty od Nadace Karel Komárek Family Foundation.

Druhou novinkou je souběh sólové a komorní kategorie. Devítičlenná mezinárodní porota druhého kola bude posuzovat obě kategorie a vybere po čtyřech finalistech pro zářijová finále. Závěrečné klání v komorní kategorii se uskuteční 17. září v Anežském klášteře.

Pro pořadatele je milým překvapením počet přihlášených komorních souborů, neboť cvičit on-line komorní hru opravdu nelze, a přesto se našlo 28 statečných ze šesti zemí. Porota bude opět pracovat on-line a na konci dubna potěší čtyři sólové hráče a čtyři soubory. Poražení to mohou zkusit za rok či dva (u komorní hry), vejdou-li se do věkového limitu. Velkou radostí pro pořadatele je právě skutečnost, že se hráči ze sólové kategorie vracejí jako členové komorních souborů, kde je věková hranice vyšší.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments