Rok 2014: Villazón, Lang Lang i Grimaud

Na premiéry i návraty světoznámých pěvců a hudebníků se v letošním roce mohou těšit příznivci klasiky. Do české metropole opět zavítá například proslulý tenorista Rolando Villazón a poprvé se představí jeden z nejžádanějších pěvců Piotr Beczała. Možná, že se Češi konečně dočkají i koncertu pianistky Hélène Grimaud, která své vystoupení v Praze už dvakrát odřekla. Na Pražské jaro zavítá například slavný čínský pianista Lang Lang s Vídeňskou filharmonií. Některé festivaly ale své hvězdy ještě tají.Začátek roku zpestří český debut jihoafrické sopranistky Pretty Yende, který se v Obecním domě chystá na 27. ledna. Osmadvacetiletá pěvkyně zazářila loni v newyorské Metropolitní opeře po boku Juana Diega Flóreze. „Pretty je stoupající hvězda s obrovskou popularitou a mezi jejími světovými debuty bude i Praha,“ řekla promotérka koncertu Alena Nachtigalová. Na koncert zbývá jen kolem stovky vstupenek.

Tři koncerty se slavnou pianistkou Hélène Grimaud plánuje na začátku března Česká filharmonie. Uznávaná sólistka v roce 2007 odmítla vystoupit těsně před začátkem koncertu na někdejším festivalu Pražský podzim kvůli sporu o ladění piana. Poté se ji pokusilo pozvat bývalé vedení festivalu Dvořákova Praha, ale také neúspěšně. Nyní je na řadě Česká filharmonie. „Máme všechno potvrzeno. Co se týká prodejnosti, jsou lístky z devadesáti procent pryč na všechny tři koncerty,“ ujistila mluvčí České filharmonie Petra Zindulková.

Už popáté zazpívá v Praze slavný tenorista Rolando Villazón, tentokrát 28. března v doprovodu Basilejského komorního orchestru. Loni se s velkým úspěchem představil s verdiovským programem, letos zavede publikum do magického světa Mozartovy hudby. Český národní symfonický orchestr doprovodí 22. dubna slavného polského tenoristu Piotra Beczału. O tři dny později umělec vystoupí v Bratislavě.

Desítky koncertů plánuje Pražské jaro. Netradičním prologem bude 24. března vystoupení Sanfranciského symfonického orchestru s šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem. K atraktivním nabídkám patří sestava Vídeňských filharmoniků s dirigentem Christophem Eschenbachem a pianistou Langem.

Poprvé se v České republice také představí René Pape, o němž napsal americký časopis Opera News, že je: „nejcharismatičtějším světovým basistou“. V doprovodu Českého národního symfonického orchestru vystoupí 17. června. „Má spoustu fanoušků. Koncert bude kombinací jeho stěžejního repertoáru Verdi – Wagner,“ poznamenala Nachtigalová.

Mimořádný koncert, který zatím není zveřejněn v programech, plánuje Česká filharmonie na 13. června s jedním z nejslavnějších současných dirigentů Valerijem Gergijevem. Stejný ruský repertoár představí Gergijev a Česká filharmonie o dva dny později také v italské Brescii a Ravenně. Česká filharmonie poté uzavře svou sezonu koncertem pod širým nebem 24. června na Hradčanském náměstí.

Ani podzim nebude chudý na hudební zážitky. Poprvé se v české metropoli například představí německá sopranistka Diana Damrau, která sem v říjnu zavítá se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky