Rok české hudby 2024: Největší oslava hudební tvorby v Plzni

Projekt Rok české hudby 2024 v Plzni, který uvede kompletní dílo Bedřicha Smetany, bude dosud největší oslavou české hudební tvorby ve městě. Divadlo J. K. Tyla a Plzeňská filharmonie, které se na něj jako hlavní aktéři připravovaly dva roky, přichystaly stovky akcí, do nichž se zapojí další kulturní instituce a hudební spolky z města i ČR. V Plzni, jež se tak připojí k celostátní oslavě 200. výročí Smetanova narození, bude po celý rok každý den minimálně jedna událost zaměřená na starší i soudobou hudbu včetně rockové a elektroakustické.
Náměstí republiky, Plzeň (zdroj Kudy z nudy)
Náměstí republiky, Plzeň (zdroj Kudy z nudy)

Právě v Plzni podle primátora Romana Zarzyckého (ANO) zahájil Smetana v letech 1840 až 1843 během studia tvůrčí činnost. “Předvedeme jeho kompletní dílo – operní, orchestrální, klavírní i komorní,” řekla radní Eliška Bartáková (ANO). Rok české hudby otevře 18. ledna 2024 abonentní koncert Plzeňské filharmoniePochod k slavnosti Shakespearově. Během celého roku filharmonie uvede celé Smetanovo symfonické dílo, ale také významná díla současných skladatelů. Ve světové premiéře zazní třeba symfonie Edison plzeňského skladatele Jiřího Bezděka.

Jedním z nejvýznamnějších projektů bude festival Smetanovské dny od března do dubna, který zahájí filharmonie symfonickými básněmi Má vlast a zakončí je koncertem Smetana Gala s operními pěvci. “Zcela unikátním a největším oříškem je Smetanománie, v níž bude v dubnu souborně provedeno klavírní dílo Bedřicha Smetany,” uvedla ředitelka filharmonie Lenka Kavalová. Do projektu jsou zapojeni Igor Ardašev, Ivo Kahánek a Jan Jiraský, studenti konzervatoří Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a HAMU a JAMU.

Česko-německý projekt Studentské deníky představí kompletní kritické vydání prvního z 35 Smetanových deníků. “V pořadu Smetana & Dvořák mecenášům bude možné ochutnat dobové sorbety. Na září filharmonie připravila open air pořad Smetanova noc – smetanová moc, velkolepou show ve stylu 19. století,” řekla vedoucí odboru kultury města Květuše Sokolová. Zazní i rozhovor Smetany se sládkem Josefem Grollem, který “vymyslel” pivo Pislner Urquell.

Divadlo J. K. Tyla uvede cyklus devíti Smetanových oper. “Otevřeme to 13. ledna Prodanou nevěstu a následovat budou Dalibor, Hubička, Čertova stěna, nedokončená Viola a na open air Noci s operou v amfiteátru Libuši. Branibory v Čechách, Dvě vdovy a Tajemství přiveze do Plzně v rámci epilogu v lednu 2025 Národní divadlo Moravskoslezské, s nímž dlouhodobě spolupracujeme a které se na tuto událost připravovalo deset let,” řekl Martin Otava, ředitel plzeňského divadla, které zapojí všechny čtyři soubory – například činohrou Radúz a Mahulena Josefa Suka, balety Zkrocení zlé ženy a Špalíček a muzikálem Dracula Karla Svobody, na nějž získalo licenci jako první divadlo.

Smetanova produkce zahrnuje stovky děl a Plzeň chce podle Sokolové vytvořit jejich kompletní databázi. “Doufáme, že na něco nezapomeneme. Teď ještě pátráme po notách na nějaké drobné skladby, které se vůbec nehrají,” uvedla Kavalová. Rok české hudby 2024, který jen divadlo vyjde asi na 10,5 milionu korun, bude financován kromě městských, také penězi z ministerstva kultury a kraje. Město teď vyhlásilo výjimečný grant 1,5 milionu Kč, aby se mohly do 4. prosince přihlásit i menší subjekty orientované na hudbu pro mladé, třeba Divadlo pod lampou. “Umělá inteligence také předvede mladým, jak pracuje s dílem Bedřicha Smetany. Pohled mladých na vážnou hudbu by měl změnit také film Neslyším, v němž zahrají youtubeři,” dodala Kavalová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments