Roman Patočka se od září 2020 stane koncertním mistrem orchestru FOK

Houslista Roman Patočka vyhrál konkurz na pozici koncertního mistra Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. K orchestru nastoupí na začátku příští sezóny v září 2020 společně s novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem.
Roman Patočka (foto Petr Dyrc)

Pozice koncertního mistra houslí FOK byla naposledy nově obsazena v roce 1999, kdy se jí ujal Jiří Hurník, a připojil se tak k Ritě Čepurčenko, která je zde koncertní mistryní již od roku 1995. Po dvaceti letech nyní měli houslisté příležitost se ucházet o tuto prestižní pozici. Koncertními mistry FOK jsou také violoncellista Miloš Jahoda a koncertní mistr dechové harmonie, hobojistka Liběna Séquardtová.

 „Generační obměna je přirozená, ani FOK se jí nevyhne. Velmi oceňuji, když se starší hráči rozhodnou předat své zkušenosti. Jiří Hurník je stále skvělý houslista, klíčová osobnost orchestru. Jde o modelový příklad kontinuity umělecké práce. Jiřímu Hurníkovi náleží upřímné poděkování za náročné roky v pozici koncertního mistra, Romana Patočku vítám společně s šéfdirigentem Tomášem Braunerem do nové etapy. Program 86. koncertní sezóny zveřejní Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na tiskové konferenci 31. března, uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.

Houslista Roman Patočka patří mezi výjimečné osobnosti současné generace sólistů. Je vítězem a laureátem na Soutěži Pražského jara, Leopolda Mozarta v Augsburku, Pablo de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších. Roman Patočka vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí (Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Hamburští symfonikové, Nagojská Filharmonie, Symfonický orchestr Navarra, Záhřebská Filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia). Spolupracoval s Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem, Jakubem Hrůšou, Douglasem Bostockem, Heiko Mathiasem Försterem, Georgem Fritzschem, Vojtěchem Spurným, Janem Talichem či Stanislavem Vavřínkem. Roman Patočka je členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta.

„Pražští symfonikové jsou špičkovým domácím orchestrem, dlouhodobě úspěšně etablovaným na mezinárodní scéně. FOKaři jsou navíc proslulí tím, že jejich orchestr je pro ně srdeční záležitostí. Pozice koncertního mistra je proto poctou a uměleckou výzvou. Ale výzvy jsou tím, co nás formuje a posouvá.“ uvedl Roman Patočka.

Roman Patočka se své nové pozice ujme v 86. koncertní sezóně orchestru společně s novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem. I ten si je vědom nových očekávání, výzev a příležitostí, které před FOK stojí.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat