Trumpetistku Lucienne Renaudin Vary nahradí ve Weinbergově koncertu William Castaldi

Silný brněnský akcent a zároveň hudební zpodobnění moci – v různých dobách a prostředích. To jsou dvě dramaturgické linie programu Kdo je na světě nejmocnější?, který Filharmonie Brno odehraje tento čtvrtek a v pátek v sále Stadionu. Kvůli náhlé zdravotní indispozici Lucienne Renaudin Vary se jako sólista představí italský trumpetista William Castaldi.
William Castaldi (zdroj Filharmonie Brno)

Večer zahájí Předehra k Janáčkově opeře Z mrtvého domu, pro kterou je příznačný zatěžkaný rytmus a řinčení řetězů vězeňských okovů. Námět totiž Janáček čerpal v Dostojevského románu Zápisky z mrtvého domu, v němž autor vzpomíná na dojmy ze sibiřského vyhnanství. Ke kompozici Janáčka motivoval soucit s vyděděnci prahnoucími po svobodě a morální stránka románu v duchu zvolání „v každém tvoru jiskra boží“, které ostatně vepsal do záhlaví partitury.

Po Předehře zazní Koncert pro trubku a orchestr polsko-ruského skladatele Mieczyslawa Weinberga, který bývá přezdívám „Šostakovičem, ale bez úsměvu“ a jehož tvorba začíná být globálně objevována a oceňována teprve v posledních letech. „Kvůli náhlým zdravotním potížím francouzské trumpetistky Lucienne Renaudin Vary se sólového patru ujme italský trumpetista William Castaldi. Weinbergův koncert provedl v roce 2017 s Bruselskou filharmonií, působí také například jako první trumpetista v Orchestra Sinfonica Siciliana v Palermu,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Večer uzavře orchestrální suita z baletu Bohuslava Martinů Kdo je na světě nejmocnější, k němuž si autor napsal libreto podle anglické pohádky z indického prostředí. „Vyznačuje se vědomým odklonem od impresionismu. Martinů ho komponoval v duchu zásad “život stojí za to, abychom ho žili, a moderní umění má být jeho výrazem”. Stal se tak jedním ze spolutvůrců poetismu, jediného uměleckého směru, který se zrodil v českých zemích,“ zdůraznil Mikeš. Koncertní suita nabídne výběr osmi efektních čísel z baletu, například rej malých myšek, zpěv vyslance myšího prince nebo Tanec slunečních paprsků.

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji a v Domě pánů z Lipé, online na webu Filharmonie Brno a také na místě před konáním koncertu. Čtvrtečním a pátečním koncertem se filharmonie loučí s prostory Stadionu, od března se vrací do Janáčkova divadla, kde 12. a 13. března 2020 zazní program s názvem Obrázky z výstavy, který ve světové premiéře doprovodí unikátní vizualizace Cori O’lana.

Kvůli onemocnění Lucienne Renaudin Vary se mění také sólista jazzového koncertu 25. února 2020 v Besedním domě. S triem Roberta Balzara vystoupí trumpetista Kornél Fekete-Kovács, který patří k jedněm z nejvyhledávanějších maďarských hudebníků a má na svém kontě přes stovku nahrávek.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na