Romantické zakončení hudebního festivalu Špilberk mělo esprit

  1. 1
  2. 2
V pátek 25. srpna bylo velké nádvoří hradu Špilberk zcela plné. Vlahá letní noc a lákavý program ze známých filmových melodií, to bylo spojení, kterému málokdo odolal. Dramaturgie festivalu dala večeru příznačný název – Spielberg na Špilberku. Hráli členové orchestru brněnské Filharmonie a za dirigentským pultem stál jejich dávný šéfdirigent, který je dnes proslulý spíš jako muzikálový mág – Caspar Richter.
Spielberg na Špilberku – MHF Špilberk 25. 8. 2017 (zdroj MHF Špilberk / foto Jiří Jelínek)

Zahájení bylo poněkud vážnější a působilo trochu rozvláčně. Nicméně hudba Ericha Wolfganga Korngolda, který se narodil v Brně a deset let tu žil, než s rodiči přesídlil do Vídně, byla logickou volbou. Dobrodružství Robina Hooda rozjelo gejzír chytlavých i niterných melodií.

Max Steiner a hudba k filmu Jih proti Severu – téma Tary, to byla příležitost pro houslové sólo Pavla Wallingera, který byl v tento večer v mimořádně dobré formě. John Williams s písní Dry Your Tears, Afrika z filmu Amistad byl dobrou příležitostí pro sbor Ars Brunensis (sbormistr Dan Kalousek). Vystoupení vyvážené, výborně sezpívané, plastické, přesné a velmi působivé. Taktéž Williamsův Flight to Neverland z filmu Hook umožnil orchestru dostat se do extáze a vznášet se nad hlavami posluchačů. Alespoň zvukově.

Poté zpěvačka Isabel Dörfler zahájila kultovní písní z filmového muzikálu Funny Girl People (Lidé). I když diváci poznali, že kvalit Barbry Streisand nedosahuje, přesto nešetřili uznáním. Z filmu Moulin Rouge zazněla polka a následně valčík, opět se zpěvem. Tady už bylo zjevné, že již zkušená subreta umí pracovat s mikrofonem i s hlavovým tónem, stejně jako s parlandem, ale propojit je, to je trochu problém, stejně jako forze ve výškách a ve forte, která ubírala barvu. Film Sněhulák s hudbou Ericha Wolfganga Korngolda přinesl opět příležitost a ovace houslovému sólu Pavla Wallingera a před přestávkou zazněla píseň Before the Parade Passes By z muzikálu Hello Dolly. Přestože ovace nebraly konce, bylo jasné, že v Brně máme zpěvačky, které by do výkonu dokázaly dát více šťávy i barvy hlasu.

O překvapení po přestávce se postaral mladý muž jménem Martin, který přinesl noty na dirigentský pult, a už to trochu vypadalo, že Caspar Richter přenechal taktovku mladšímu kolegovi. Ten se však chopil mikrofonu a k údivu všech – zejména své partnerky Lucky – ji přede všemi požádal o ruku. Nechybělo pokleknutí před svědky – publikem – a velká kytice rudých růží. Větší romantiku si nelze představit! Publikum tleskalo, někteří i slzeli, ale všichni přáli snoubencům, aby jim štěstí a láska vydržely co nejdéle. Není tak mnoho mladých mužů, kteří v sobě najdou tolik odvahy a cílevědomosti!

Spielberg na Špilberku – MHF Špilberk 25. 8. 2017 (zdroj MHF Špilberk / foto Jiří Jelínek)

Po přestávce zaperlil Lupičský pochod z filmu Indiana Jones skladatele Johna Williamse, kde se dostaly ke slovu především žestě, a poté překvapila zpěvačka změnou z modrých šatů na rudé. Stejně se měnil i světelný design, takže barevný efekt byl skvělý. Píseň New York ze stejnojmenného muzikálu zpěvačce seděla a dojem byl velmi dobrý. K filmu Terminál složil hudbu již zmíněný John Williams a ve skladbě Viktor’s Tale dostal příležitost klarinet Emila Drápely, který ji proměnil v nádhernou kantilénu s kulatým, barevným tónem a v ovace. Film Tenkrát na západě, k němuž napsal hudbu Ennio Morricone, je notoricky známý, a proto skladbu Jillina Amerika přijali posluchači s nadšením. Aaron Copland hudbou k filmu Rodeo udělal radost zejména hráčům, skladbu Hej rup hráli až s rozpustilou radostí. Následoval opět John Williams, tentokrát s hlavním tématem z filmu Schindlerův seznam, které bylo opět na Pavlu Wallingerovi a jeho houslích. Zněly hutně i něžně a houslista si prožil krásnou kantilénu spolu s diváky, kteří nešetřili projevy nadšení.

Od stejného skladatele z filmu Sám doma zazněl sbor Betlémská hvězda a výkon zpěváků byl snad ještě lepší než v předchozích číslech. Kompaktní, zvučný, barevný, sbormistr si dal opravdu na výsledku záležet. Posledním oficiálním číslem byla Gabriellina píseň Jako v nebi ze stejnojmenného filmu od skladatele Stefana Nilssona. Více než zpěvačka a sbor zaujalo violoncellové sólo v podání Pavla Šabackého, které se neslo v jímavém pianu a klenuté kantiléně.

Diváci odměnili účinkující nadšeným potleskem a samozřejmě přišel přídavek: rozpustilý pochod z filmu Most přes řeku Kwai skladatele Malcolma Arnolda. Dirigent si neodpustil radostné laškování s diváky, dirigoval hvízdání publika a nabádal k tanci, což se nepovedlo. Večer skončil radostně a publikum si odnášelo nadšení a energii načerpanou z kouzelné muziky a ze síly, jež z ní prýští. Co víc si na konci léta přát? Teď již jen s radostí do další sezony!


Hodnocení autorky recenze: 90%

 

Mezinárodní hudební festival Špilberk 2017
Spielberg na Špilberku
Dirigent: Caspar Richter
Isabel Dörfler (mezzosoprán)
Filharmonie Brno
– Pavel Wallinger (houslová sóla)
– Emil Drápela (klarinetové sólo)
Ars Brunensis
Umělecký vedoucí a sbormistr: Dan Kalousek
25. srpna 2017 Velké nádvoří hradu Špilberk

program:
Erich Wolfgang Korngold: Dobrodružství Robina Hooda (The Adventures of Robin Hood)
Stará Anglie – Boj – Vítězství – Epilog

Max Steiner / arr. Günther Gürsch: Jih proti Severu (Gone with the Wind)
téma Tary a houslové sólo

John Williams: Amistad
Dry Your Tears, Africa (Osuš své slzy, Afriko), sbor

John Williams: Hook
Flight to Neverland (Let do Země Nezemě)

Jule Styne / arr. Günther Gürsch: Funny Girl (Bláznivá holka)
People (Lidé)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Spielberg na Špilberku (MHF Špilberk 25.8.2017)

[yasr_visitor_votes postid="265052" size="small"]

Mohlo by vás zajímat