Rozhodnuto: do čela libereckého divadla nastoupí po Otavovi jeho náměstkyně

Novou ředitelkou třísouborového Divadla F. X. Šaldy v Liberci se od září stane jeho současná ekonomická náměstkyně Jarmila Levko. Divadlo v jeho sto třicetileté historii dosud žena nevedla. Na základě doporučení výběrové komise dnes o jejím jmenování rozhodli radní města. Nového ředitele divadla s činoherním, operním a baletním souborem Liberec vybíral po pěti letech. Současný šéf a operní režisér Martin Otava se totiž rozhodl změnit působiště, od září povede Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Otava přitom před časem ohlásil, že bude pětačtyřicetiletou Levko doporučovat jako svoji nástupkyni. Za nejlepší volbu ji považovala také výběrová komise.Naším cílem bylo vybrat především dobrého manažera, který bude umět řídit tři soubory v nynější ekonomické situaci, jež není nijak příznivá. Komise se shodla na tom, že největší manažerské i odborné předpoklady má z přihlášených uchazečů Jarmila Levko,“ zdůvodnil verdikt výběrové komise náměstek primátorky pro kulturu Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům).

O místo ředitele usilovalo osm kandidátů, komise radě doporučila čtyři a určila jejich pořadí. Za Levko se jako druhý umístil režisér a někdejší šéf Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem Tomáš Šimerda, třetí byl divadelní režisér a umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš a posledním doporučeným byl provozně-technický náměstek libereckého divadla Vít Prýmek. Mezi požadavky, které museli zájemci o místo ředitele libereckého divadla splnit, byla mimo jiné také čtyřletá praxe ve funkci vedoucího zaměstnance, znalosti problematiky řízení příspěvkové organizace a souvisejících ekonomických a právních norem v oboru kultura a umění i aktivní znalost nejméně jednoho světového jazyka. Součástí přihlášky musel být také návrh strategie činnosti organizace na období šesti let, v němž by měli zájemci o post ředitele do budoucna počítat se zachováním všech tří souborů divadla.

Nový ředitel se bude muset také vyrovnat s takřka havarijním stavem technologií a zázemím historické budovy postavené před sto třiceti lety. Nové se mělo začít budovat letos, kvůli nedostatku peněz však město od projektu upustilo.Výběrová komise byla složená ze zástupců města, kraje i odborníků. Zasedli v ní například ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková, ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták či umělecký šéf pražské Laterny magiky Zdeněk Prokeš.

Foto archiv, FB Jarmily Levko

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jiří Vokoun

Držím paní Levko všechny palce co mám,operní i baletní soubor dosahuje na tak malé divadlo vskutku pozoruhodné úrovně,za což poděkování panu Otavovi.Snad si konečně všichni Ti,kteří rozhodují o veřejných penězích ,mimochodem vybraných z našich daní,uvědomí,jak je kultura důležitá.