Rukopis Dvořákova violoncellového koncertu vystaven v New Yorku

V Galerii Českého centra v New Yorku u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa poprvé vystaví originální rukopis Koncertu pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka. Unikátní partituru, kterou zapůjčilo Národní muzeum, v New Yorku nabídnou k vidění od 13. října do 9. listopadu. Violoncellový koncert skladatel napsal během svého tříletého pobytu v New Yorku, kde vyučoval na Národní konzervatoři hudby v Americe.
A. Dvořák, autograf 2. věty violoncellového koncertu (foto archiv antonin-dvorak.cz)

Výstava se koná u příležitosti amerického turné České filharmonie a volně navazuje na úspěšnou výstavu Rusalka, která se uskutečnila na témže místě v únoru 2017,” uvedla Kristina Kvapilová.

České filharmonie uvede Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll v newyorské Carnegie Hall 27. října pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova. Sólového partu slavného violoncellového koncertu, který měl světovou premiéru v roce 1896 v Londýně, se ujme Američanka Alisa Weilerstein.

A. Dvořák, skica k violoncellovému koncertu (foto archiv antonin-dvorak.cz)

Popud ke vzniku této kompozice dal Dvořákovi americký skladatel a violoncellista Victor Herbert, který spolu s ním učil na newyorské konzervatoři. Antonín Dvořák se netajil tím, že jeho vztah k violoncellu není příliš kladný. Po vyslechnutí koncertu, který Herbert pro tento nástroj napsal, se ale jeho názor změnil. Dvořákův koncert si brzy získal velkou popularitu a je prováděn nejvýznamnějšími violoncellisty celého světa. Před dvěma lety ho například zahrál Londýnský symfonický orchestr s violoncellistou Jiřím Bártou ve vyprodaném pražském Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Rukopis koncertu, který Národní muzeum na výstavu v New Yorku zapůjčí, obsahuje i zajímavý odkaz na Dvořákovu první lásku a zároveň pozdější švagrovou Josefinu Kounicovou, která byla v době komponování tohoto díla vážně nemocná a později zemřela. Dvořák vložil do skladby její oblíbenou píseň Kéž duch můj sám z cyklu Čtyři písně.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na