Mahlerovo Vzkříšení zahájilo sezónu České filharmonie

Koncert České filharmonie, na němž v zaplněném Rudolfinu zazněla Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera, 10. října otevřel 123. sezonu prvního českého orchestru. ČF vedl nový šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov. Jako sólistky se představily sopranistka Christiane Karg a mezzosopranistka Elisabeth Kulman. Sborového partu se zhostil Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.
Zahajovací koncert 123. sezóny České filharmonie 2018 (foto Petr Kadlec)

Koncert zakončily dlouhotrvající ovace. V publiku se mimo jiné objevili kardinál Dominik Duka, legendární operní pěvkyně Soňa Červená, raper Vladimir 518 nebo ministr kultury Antonín Staněk.

Druhá Mahlerova symfonie je dílo v pěti větách pro soprán a alt sólo, smíšený sbor a velký orchestr. Byla komponována v letech 1888 až 1894 a poprvé provedena roku 1895. Mahler byl podle svých slov inspirován k sepsání symfonie na pohřbu svého přítele, dirigenta Hanse von Bülowa, když se mu v kostele sbor zpěváků na kůru jevil jako andělé, kteří se svým zpěvem dotýkají nebes. Skladatel pro symfonii použil a upravil texty Achima von Arnima, Clemense Brentana a Friedricha Klopstocka.

Zahajovací koncert 123. sezóny České filharmonie 2018 (foto Petr Kadlec)

Česká filharmonie před týdnem v Rudolfinu oslavila mimořádným koncertem 100. výročí vzniku Československa. Na stejném místě orchestr 17, 18. a 19. října uvede Sinfonii pro osm hlasů a orchestr Luciana Beria a Symfonii č. 7 d moll Antonína Dvořáka. V případě Beriovy Sinfonie se bude jednat o mimořádnou událost. Toto dílo v Praze naposledy zaznělo před 20 lety.

Zahajovací koncert 123. sezóny České filharmonie 2018 (foto Petr Kadlec)

Orchestr opět povede americký dirigent Byčkov, který v roce 1975 emigroval z tehdejšího Sovětského svazu. V roce 1983 se pak stal občanem USA. “Je občanství s pasem, ale i občanství srdcem. To je pochopitelně Rusko, ale i Francie, kde žiju jednatřicet let se svojí ženou. Jistě je tedy u mě uvnitř i francouzský pas a vzhledem k dlouholetému angažmá u orchestru WDR v Kolíně nad Rýnem také německý pas. Předpokládám, že v budoucnu k nim přibude i český pas,” uvedl Byčkov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]