Mahlerovo Vzkříšení zahájilo sezónu České filharmonie

Koncert České filharmonie, na němž v zaplněném Rudolfinu zazněla Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera, 10. října otevřel 123. sezonu prvního českého orchestru. ČF vedl nový šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov. Jako sólistky se představily sopranistka Christianne Karg a mezzosopranistka Elisabeth Kulman. Sborového partu se zhostil Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.
Zahajovací koncert 123. sezóny České filharmonie 2018 (foto Petr Kadlec)

Koncert zakončily dlouhotrvající ovace. V publiku se mimo jiné objevili kardinál Dominik Duka, legendární operní pěvkyně Soňa Červená, raper Vladimir 518 nebo ministr kultury Antonín Staněk.

Reklama

Druhá Mahlerova symfonie je dílo v pěti větách pro soprán a alt sólo, smíšený sbor a velký orchestr. Byla komponována v letech 1888 až 1894 a poprvé provedena roku 1895. Mahler byl podle svých slov inspirován k sepsání symfonie na pohřbu svého přítele, dirigenta Hanse von Bülowa, když se mu v kostele sbor zpěváků na kůru jevil jako andělé, kteří se svým zpěvem dotýkají nebes. Skladatel pro symfonii použil a upravil texty Achima von Arnima, Clemense Brentana a Friedricha Klopstocka.

Zahajovací koncert 123. sezóny České filharmonie 2018 (foto Petr Kadlec)

Česká filharmonie před týdnem v Rudolfinu oslavila mimořádným koncertem 100. výročí vzniku Československa. Na stejném místě orchestr 17, 18. a 19. října uvede Sinfonii pro osm hlasů a orchestr Luciana Beria a Symfonii č. 7 d moll Antonína Dvořáka. V případě Beriovy Sinfonie se bude jednat o mimořádnou událost. Toto dílo v Praze naposledy zaznělo před 20 lety.

Zahajovací koncert 123. sezóny České filharmonie 2018 (foto Petr Kadlec)

Orchestr opět povede americký dirigent Byčkov, který v roce 1975 emigroval z tehdejšího Sovětského svazu. V roce 1983 se pak stal občanem USA. “Je občanství s pasem, ale i občanství srdcem. To je pochopitelně Rusko, ale i Francie, kde žiju jednatřicet let se svojí ženou. Jistě je tedy u mě uvnitř i francouzský pas a vzhledem k dlouholetému angažmá u orchestru WDR v Kolíně nad Rýnem také německý pas. Předpokládám, že v budoucnu k nim přibude i český pas,” uvedl Byčkov.

Reklama

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na