Ruská sopranistka Anna Netrebko se vyslovila proti válce na Ukrajině

Ruská sopranistka Anna Netrebko dnes důrazně odsoudila válku proti Ukrajině. Pěvkyně čelila kritice za to, že se proti invazi jasně nevyslovila. Několik pořadatelů jí proto zrušilo koncerty.

Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko, foto Vanessa Maas)
Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko, foto Vanessa Maas)

„Výslovně odsuzuji válku proti Ukrajině a v myšlenkách jsem s oběťmi této války a s jejich rodinami,“ uvedla Anna Netrebko v prohlášení. Použitím slova válka se výrazně odklonila od ruské oficiální linie, která invazi do sousední země označuje jako „speciální vojenskou operaci“. Za porušení této linie v Rusku hrozí tresty.

Padesátiletá operní hvězda žijící převážně v Rakousku také zdůraznila, že není členkou žádné politické strany a není spřízněna s žádným z ruských „vůdců“. S prezidentem země Vladimirem Putinem se prý za celý život setkala jen několikrát a nikdy se jí nedostalo finanční podpory ze strany ruské vlády. „Uznávám a lituji toho, že některé mé činy nebo výroky v minulosti mohly být zčásti špatně interpretovány,“ uvedla také.

Narážela podle všeho na svá slova z konce února o tom, že „chce, aby válka skončila“, ale „není politická osoba“ a nehodlá tak veřejně vyjadřovat své názory a hanět svou vlast.

Někteří pořadatelé následně zrušili její vystoupení, a pěvkyně pak oznámila, že sama ruší veškeré své koncerty v následujících měsících. Dnes uvedla, že od konce května bude znovu vystupovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments