Festival Opera 2022 oznámil držitele Libušek

Dvě ocenění hudebního festivalu Opera 2022, takzvané Libušky, získalo představení Příhody lišky Bystroušky v podání Divadla F. X. Šaldy Liberec. Kritici ho ocenili jako nejlepší inscenaci a Lívia Obručník Vénosová získala cenu diváků za interpretaci hlavní role. Výbor pořádající Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla udělil cenu brněnskému souboru Ensemble Opera Diversa.
Gaetano Donizetti: Roberto Devereux – Eva Bodorová, Státní divadlo Košice (zdroj Opera 2022)
Gaetano Donizetti: Roberto Devereux – Eva Bodorová, Státní divadlo Košice (zdroj Opera 2022)

Cenu diváků za nejlepší inscenaci získalo Jihočeské divadlo České Budějovice za inscenaci opery Arriga Boita Mefistofeles. Cenu kritiků za mimořádnou interpretaci role obdržela Eva Bodorová za interpretaci role anglické královny Alžběty v opeře Roberto Devereux v nastudování Státního divadla Košice. Cenu ředitelky festivalu získala Opera Národního divadla za inscenaci opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová (recenze zde a zde).

“Skleněné Libušky budou slavnostně předány na jevištích oceněných divadel,” uvedla ředitelka festivalu Opera 2022 Lenka Šaldová.

Festival hudebního divadla Opera 2022 se uskutečnil od 16. ledna do 29. března. Většina představení se odehrála a scénách pražského Národního divadla, festival ale expandoval i do dalších divadelních i nedivadelních prostor. V rámci 15. ročníku se uskutečnilo osmnáct z původně plánovaných dvaceti představení operní klasiky, málo známých titulů i novinek. Tituly na festival si soubory vybíraly samy.

Festivalová představení na různých místech v Praze i přes protipandemická opatření navštívilo téměř šest tisíc diváků. Z představení mimopražských souborů největší návštěvnost zaznamenal Mefistofeles v podání Jihočeského divadla České Budějovice. “Festival dokázal, že i v obtížných covidových dobách určitá úroveň tuzemské opery zůstává,” podotkl předseda Jednoty hudebního divadla Josef Herman.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments