S Csabou Kotlárem a Radimem Schwabem nejen o Donu Giovannim

  1. 1
  2. 2

RS: Já všechna svá přání většinou nevyslovuji, protože je taková pověra, že přání, které se vysloví, by se pak nemuselo splnit.

Csaba Kotlár (archiv umělce)

A co vás ještě čeká do konce této sezony?
CK: Čaká ma hosťovanie v pripravovanej inscenácii Lohengrina v Plzni. Prvý krát si zaspievam sólo vo Wagnerovej opere, veľmi sa teším. Wagnerovu hudbu zbožňujem, mal som možnosť viackrát participovať ako člen zboru na veľkých projektoch a významných festivaloch, ako sú Baden Baden a Bayreuther Festspiele, so svetovými umelcami.

RS: Krátce po premiéře Dona Giovanniho mám první z koncertů Mr. Muzikál 2020 – svou každoroční jarní tour. Pak bych měl chystat své nové sólové CD a i když je to neuvěřitelné, chystáme už i vánoční koncerty. Současně jsem byl osloven do dalšího nového projektu.

Pane Kotláre, vy jste v Donu Giovannim již zpíval Masetta. Vracíte se tedy do známých vod, což je jistě výhoda. Přesto je to zároveň úplně nový úkol a mnohem větší role. Je to v něčem jednodušší, když s operou již zkušenost máte, a jaký bude váš Don Giovanni? Jak se na tuto parádní barytonovou roli těšíte? A co je na ní nejtěžší?
CK: Vždy je výhoda pre speváka, ak už v danej opere spieval. Orientuje sa jednoduchšie.

Ja sa vždy snažím naplniť predstavu režiséra a tak to bude aj tentoraz. Postava môjho Giovanniho bude dúfam zaujímavá a každý divák si odnesie domov po predstavení nejakú tu emóciu. Na premiéru sa samozrejme teším. Giovanni je ťažký rozsahom partu, v opere je veľa recitativov a textu. Klavírny výťah ma 443 strán, ak nerátam appendix. Je to veľký zaberák na pamäť. (úsměv) Čo sa týka spievania, je to stále passaggio, čo môže robiť problémy. Zo začiatku to bol boj, ale ja hovorím – treba to dostať do hrdla a cvičiť! Uvedomil som si veľa technických vecí, ktoré som robil zle, a to ma posunulo vpred. Don Giovanni je v tomto smere najväčším prínosom. (úsměv)

Radim Schwab (foto Karel Kašák)

Pane Schwabe, jste především muzikálový zpěvák, jaké máte zkušenosti s operou?
RS: Operní zpěv jsem studoval u profesora René Tučka. A i když jsem operu jako celé dílo zatím nezpíval, operními áriemi prokládám všechny své koncerty.

A chtěl byste se opeře v budoucnu věnovat více? Co by vás lákalo?
RS: Zeptejte se mne prosím až po premiéře! (smích)

Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat