S uměleckou ředitelkou Janou Korbelovou o Jihočeských klavírních kurzech

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Jihočeský vodní zámek Blatná známe všichni z pohádky Šíleně smutná princezna. Toto malebné městečko je známé také tím, že se zde každé léto tradičně konají Jihočeské klavírní kurzy, které založila významná osobnost české hudební pedagogiky – profesorka Zdena Janžurová. Pokud se vydáte do Blatné na kurzy, neunikne vaší pozornosti dynamická dáma s typickým drdůlkem na hlavě, dobrá duše kurzů a umělecká ředitelka, Jana Korbelová. Hovoří většinou o každém a o všem v superlativech – byť je život občas těžký až krutý, ona potkává ty nejúžasnější lidi a zažívá ty nejkrásnější okamžiky. O tuto krásu se zcela nesobecky dělí s frekventanty klavírních kurzů v létě a ve školním roce se studenty Gymnázia a hudební školy hlavního města Prahy.

Jana Korbelová (foto Jakub Loula)
Jana Korbelová (foto Jakub Loula)

Jihočeské klavírní kurzy letos, pokud covid dovolí (a zatím se zdá, že dovolí), oslaví 35. ročník od svého založení. Mohla byste nám jako pamětnice, která působila v jejich lektorském týmu od prvopočátku, v krátkosti přiblížit, jak došlo v roce 1986 (tedy ještě za totalitního režimu), k jejich vzniku? Jak se to paní profesorce Zdeně Janžurové, švagrové slavné herečky Ivy Janžurové, povedlo?
Fenomenální profesorka Zdena Janžurová patřila mezi elitní klavírní pedagogy. Významně se věnovala i lektorské a publikační činnosti. Její vyhledávané semináře a instruktáže, srovnatelné s pořady Leonarda Bernsteina, vedly ve spolupráci s Českou hudební společností v Praze k založení hudebních kurzů pro mladé klavíristy a houslisty v jihočeském městě Písku. Na způsob „hodin“ této výjimečné pedagogické osobnosti se jezdili dívat učitelé z celé republiky.

Paní profesorka řadu let také pořádala po celé republice své přednášky s dětskými „modely“ a představovala způsob své obdivuhodné práce včetně představení klavírní literatury. Spolu s Miladou Borovou je autorkou unikátní Klavírní školičky pro výuku předškolních a raně školních dětí, pro kterou složil hudbu Luboš Sluka a ilustroval ji Josef Paleček. Následovala pak pro vyšší stupeň čtyřdílná Nová klavírní škola. To vše bylo ve své době ojedinělé.

Jako umělecká ředitelka máte na starost celý program. Kdo vám pomáhá s koncepcí?
Tyto nejstarší klavírní kurzy v republice mají svoji „tvář“ nastavenou díky své zakladatelce Zdeně Janžurové a výjimečnému klavíristovi a pedagogovi Martinovi Ballému, který byl téměř třicet let jejich lektorem a dodneška spolupůsobí na vytváření programu. Mnozí z dnes již světových hráčů, např. Miroslav Sekera a Jan Bartoš, čerpají z věna výuky těchto pedagogických legend. Martin Ballý byl po řadu let členem ARS tria, které se zrodilo ve třídě profesora Josefa Vlacha. Studoval a absolvoval na Pražské konzervatoři u Erny Grünfeldové a na AMU u Josefa Páleníčka a Miroslava Langera. Vedle množství koncertů v zahraničí a v Čechách nahrával pro rozhlas a televizi. Mezi jeho studenty patří mnoho vítězů domácích a zahraničních soutěží. Působil na jihočeských letních hudebních kurzech a na mezinárodním festivalu Prague Music Performance.

Kterým významným historickým hudebním osobnostem bude 35. ročník zasvěcen a jak si je připomenete?
Letošní ročník je vzhledem k významným výročím oslavou hudby Franze Liszta a Antonína Dvořáka. Jejich skladby zazní na Galakoncertu, koncertech lektorů a účastníků a na koncertních seminářích. Pak se také zaměříme na hudbu k jubileu Carla Czernyho a Johanna Baptista Cramera.

Jana Korbelová a Iva Janžurová (foto Jakub Loula)
Jihočeské klavírní kurzy: Jana Korbelová a Iva Janžurová (foto Jakub Loula)

Jaké významné koncerty a akce na tuto oslavu plánujete?
Vrcholem bude 10. července 2021 večerní galakoncert klavírního virtuosa Miroslava Sekery s představením jeho CD. Legendární herečka Iva Janžurová říká, že slaví 4×20 a k tomuto jubileu vydala ve spolupráci se spisovatelem Petrem Mackem svoji rozšířenou biografii pod příznačným názvem „Včera, dnes a zítra“. Na galavečeru je očekávána slavnostní autogramiáda této významné patronky kurzů. Galavečeru bude předcházet odpolední přednáška významného psychiatra prof. MUDr. Cyrila Höschla na téma Umění a neurověda.

Významný bude také 4. července 2021 koncert klavíristy a lektora kurzu Pavla Voráčka a křest jeho CD. Jako každoročně je velmi očekávaný 13. července 2021 slavnostní koncert účastníků kurzů a 14. července 2021 závěrečný koncert nejmenších adeptů klavírní hry. Množství seminářů a koncertů adresovaných tematicky k výročím skladatelů a problematice klavírní hry včetně doprovodného programu a všech informací naleznete na webu klavírních kurzů.

Sešlo se tolik významných událostí – pojďme se společně na ty hudebně zaměřené podívat trošku podrobněji…
Vzhledem k pandemii nebylo možné ještě patřičně pokřtít exkluzivní CD Miroslava Sekery s názvem Miroslav Sekera – Smetana & Liszt: Klavírní dílo, které v roce 2020 vydal Supraphon a jde o mimořádnou nahrávku skladeb velikánů období romantismu. Nachází se zde tyto skladby: od F. Liszta Transcendentální etuda „Sněhová bouře, R. Wagner/F. Liszt Smrt z lásky z opery Tristan a Isolda, G. Verdi/ F. Liszt Koncertní parafráze na kvartet z opery Rigoletto, W. A. Mozart /F. Liszt Lacrimosa z Requiem d moll. Od B. Smetany Přívětivá krajina, koncertní etuda Na břehu mořském, Bagately a Impromptus a Macbeth a čarodejnice.

Klavírista a lektor kurzu Pavel Voráček vydává nyní v květnu své CD Pavel Voráček – Piano recital a jeho křest bude součástí klavíristova slavnostního koncertu 4. července. CD vydává londýnské vydavatelství Sheva Collection. Na CD jsou díla L. Janáčka – V mlhách, L. v. Beethovena – Sonata c moll op. 11, č. 32 a R. Schumanna – Fantasiestücke op. 12.

Jana Korbelová a lektorka Veronika Ptáčková (foto Jakub Loula)
Jihočeské klavírní kurzy: Jana Korbelová a lektorka Veronika Ptáčková (foto Jakub Loula)

Součástí tohoto festivalu hudby jsou také nesmírně zajímavé semináře.
Všem klavíristům doporučuji seminář fyzioterapeutky Kláry Benicio Alvez „O vlivu pohybových stereotypů na zdraví klavíristů“, který se bude konat 2. července 2021. K 95. výročí narození prof. Zdeny Janžurové a jejího videoprojektu „Klavír hrou“ je věnován večer 5. července 2021. Koncertní seminář „České tance v tvorbě A. Dvořáka a B. Smetany“ v provedení Petra Feldmanna a Pavla Voráčka zazní 8. července 2021. A „Etudy C. Czerneho a J. B. Cramera jako základ koncertní improvizace“, taktéž 8. července 2021, představí lektoři Veronika Ptáčková a Pavel Voráček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments