Sächsisches Vocalensemble připravil koncerty ke 150. výročí úmrtí vévodkyně Amálie Saské

Při příležitosti loňského 150. výročí úmrtí princezny Amálie Friederiky Augusty, vévodkyně Saské (1794–1870), připravil Sächsisches Vocalensemble speciální koncert. Situace okolo COVID-19 způsobila, že program s díly vévodkyně a dalších skladatelů z jejího okruhu musel být přeložen na podzim tohoto roku. Odehraje se ve dvou unikátních večerech v Drážďanech v Annekirche 30. října a v Praze v kostele sv. Šimona a Judy o den později. Společně se Sächsisches Vocalensemble vystoupí rovněž tuzemský orchestr Musica Florea.
Sächsisches Vocalensemble (zdroj Sächsisches Vocalensemble)
Sächsisches Vocalensemble (zdroj Sächsisches Vocalensemble)

Skladby Amálie Friederiky Augusty Saské patří k nejlepším příkladům hudební činnosti saské dynastie a zaslouží si, aby byly náležitě oceněny.  Hudební vzdělání dostala mimo jiné od skladatelů, jakými byli dvorní kapelník Joseph Schuster, Vincenzo Rastrelli i dvorní dirigent Carl Maria von Weber. Provedení některých jejích děl je doloženo v drážďanském Hofkirche. 

Během napoleonské okupace žila princezna u svého strýce Antona, pozdějšího saského krále (1827–1836) a udržovala kontakty s místními skladateli. Jednou z hlavních hudebních osobností pražského hudebního života této doby byl klavírista a skladatel Václav Jan Tomášek. (1774–1850). Jeho salon byl místem setkávání hudebníků, spisovatelů a vědců. Setkání s Josephem Haydnem, Ludwigem van Beethovenem a Johannem Wolfgangem Goethem jsou doložena a mezi jeho žáky patřili významní klavíristé, včetně vídeňského kritika Eduarda Hanslicka.

Carl Maria von Weber působil v letech 1813–1816 jako operní režisér v pražském Stavovském divadle. Město na Vltavě se stalo důležitou zastávkou v jeho profesní kariéře. V této době Weber zhudebnil několik básní Theodora Körnera. Tyto písně, vydané pod názvem Leyer und Schwerdt, jsou výrazem národního nadšení během napoleonských osvobozeneckých válek. U příležitosti jmenin saského krále Friedricha Augusta I. 5. března 1818 program uzavírala Missa sancta č. 1 Es dur. Dílo vzniklo během jeho práce na opeře Čarostřelec a premiéru mělo pod skladatelovým vedením v drážďanském kostele Katholische Hofkirche.

Sächsisches Vocalensemble spolu s orchestrem Musica Florea pod uměleckým vedením Matthiase Junga představí díla z duchovního hudebního odkazu Amalie Friederiky Augusty a skladatelů, kteří jí byli blízcí. Koncert ukazuje těsné prolínání pražské a drážďanské hudební kultury. V tomto provedení účinkuje sbor, který je již mnoho let uznáván pro svou vysokou zvukovou kulturu, orchestr se zkušenostmi s historicky poučenou interpretační praxí 19. století a je proslulý svými nahrávkami Dvořákových symfonií a renomovaní sólisté.

Provedení:
30. října 2021, 19:30 hodin – Dresden, Annenkirche
31. října 2021, 17:00 hodin – Praha, kostel sv. Šimona a Judy

Program:

Václav Jan Tomášek (1774–1850)

  • Hymnus de Spiritu Sancto, op. 80

Amalie Friederike Auguste, vévodkyně saská (1794–1870)   

  • Salve Regina (1818)
  • Stabat Mater
  • Magnificat (1831)

Carl Maria von Weber (1786–1826)            

  • Missa sancta Nr. 1 Es dur (1818)

Účinkující:
Johanna Ihrig, soprán
Henriette Gödde, alt
Martin Lattke, tenor
Tomáš Král, bas

Sächsisches Vocalensemble
Musica Florea
Dirigent: Matthias Jung

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments