Samotná Evropa to nezvládne. Uprchlíků by se měl ujmout i arabský svět, vyzývá Daniel Barenboim

Když se rozšířila zpráva o tom, že dalších jedenáct dětí utonulo při pokusu dostat se do Řecka, Benedict Cumberbatch náhle vybuchl. „Zas..ní politici,“ řekl na konci října jindy úzkostlivě kultivovaný herec pro horní vrstvy divadelnímu publiku v Londýně po představení Hamleta. Následovala naléhavá přímluva za tisícovky uprchlíků, kteří se každodenně vyloďují na evropských plážích, napsala agentura AFP.ilustrační fotoKvůli migraci se podobně projevují umělci po celé Evropě, rozhodnutí zabránit tomu, aby hněv na vlády rozhádané kvůli krizi vyústil ve lhostejnost nebo nevraživost vůči uprchlíkům, kteří prchají před válkou a bídou.

Rakouský umělec Raoul Haspel se dostal na vrchol hudebních žebříčků iTunes minutou ticha symbolizující hluchotu vůči jejich utrpení a vystoupil s ní později před 150 lidmi na vídeňském koncertě pod širým nebem. V uprchlickém táboře „Džungle“ v Calais se otevřelo divadlo podporované předními britskými režiséry, aby pozvedlo náladu lidem, kteří uvízli ve špinavém táboře na severním pobřeží Francie.

Neselhává přitom jen Evropská unie, svůj díl břemene na sebe musí vzít také arabský svět, zdůraznil tento týden dirigent Daniel Barenboim. „Evropa sama se nedokáže vypořádat se syrskými uprchlíky… Měl by se jich ujmout rovněž arabský svět,“ řekl Barenboim novinářům.Daniel Barenboim (foto archiv)Ne všichni umělci se však ohánějí migrantským praporem. Například graffitový výtvarník Dan Park minulý měsíc vyvolal pozdvižení ve Švédsku plakáty s nápisem „Teroristo, vítej, přines si své vlastní zbraně“.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat