Šapitó Azyl78 stojí a za pár dní přivítá první diváky

Nová letní scéna Jatek78 a řady přizvaných souborů s názvem Azyl78 se dnes dočkala posledního stanového kolíku. Se slavnostním zatlučením, které ovšem nebylo jen symbolické, pomohla i pražská radní Hana Třeštíková. Vyslovila naději, že to snad nebude poslední hřebíček do rakve české kultury, ale naopak jeden ze začátků jejího obnovování po dlouhých měsících lockdownu. A stejná naděje byla cítit ze všech přítomných, kteří se na prohlídku šapitó na pomezí Výstaviště a Stromovky sešli.
Azyl78 – vizualizace

Práce na stavbě stanu, respektive teď už spíše na jeho okolí a vnitřním vybavení, a zejména uměleckou práci Lukáše Musila (Musy) na malbě, která má celé šapitó zdobit, zkomplikoval vytrvalý déšť posledních dní, ale je vidět, že vše spěje ke grandióznímu openingu. Slavnostní zahájení, o něž se postará Cirk la Putyka s hosty a představením Kabaret pot a lesk aneb Azyl pro všechny… proběhne 25. května v 19.30 a od té doby se bude v šapitó hrát skoro každý den po celé léto. V plánu je přes devadesát představení.

Předprodej už je v plném proudu, oproti původně plánovanému počtu 250 vstupenek na každý večer je aktuálně uvolněno do prodeje dokonce 350, organizátoři tak reagují na nově zveřejněné podmínky pro konání kulturních akcí.

Každý divák se při vstupu musí prokázat buď potvrzením o absolvování obou dávek očkování, nebo potvrzením o protilátkách či antigenním, nebo PCR testem. Organizátoři také zajistí možnost otestovat se přímo na místě. Pokud divák nebude mít aktuálně nárok na antigenní test zdarma (ten totiž smí absolvovat zdarma až po 4 dnech od posledního testování, ale pro vstup na akci platí pouze 72 hodin), tak zaplatí ne více než 120 Kč, ujistil ředitel divadla Jatka78 Štěpán Kubišta. Také doplnil, že bude možné na místě zakoupit ochranu úst a nosu, která je další podmínkou pro vstup. Před představením a během přestávky se bude možné občerstvit u venkovního baru.

Během léta bude v Azylu78 vystupovat celá řada souborů a odehraje se i několik premiér. K vidění bude nejen nový cirkus, ale i tanec, performance či činohra. Kromě obvyklých rezidentů Jatek78, jako jsou například DEKKADANCERS, budou totiž v Azylu hrát i VOSTO5, Divadlo pod Palmovkou, Městská divadla pražská a další činoherní soubory. Taneční repertoár zase rozšíří Pražský komorní balet. Celý program až do 31. srpna je již zveřejněn na webových stránkách divadla a předprodej probíhá.

Azyl78 není jedinou nově vzniklou letní scénou, kompenzovat si téměř neexistující sezonu zrušením letních prázdnin se rozhodlo i Hudební divadlo Karlín, které chystá v Letňanech nový open-air prostor, první položkou na programu je 8. června koncert Heleny Vondráčkové.

Vracíme se ke kočování a kořenům cirkusového umění. Všichni si odůvodňujeme, proč nám tolik chybělo jeviště, a hledáme na to odpovědi. Důkazem toho je Azyl78, pro mě doslova splněný sen. Potřeba sdílet jeviště s divákem a to, co to pro nás znamená, budou moct diváci rozklíčovat nejen v tom, co představíme v rámci Kabaretu Pot a Lesk, ale i v samotném vizuálu šapitó,“ uvedl pro média principál Cirku La Putyka a režisér Rosťa Novák. „Na počátku 20. století probíhal velký boj mezi divadly, cirkusy, operními domy a kinematografy. My se teď snažíme, aby tento cirkusový prostor vše propojil. Aby se stal azylem kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments