Savonlinnský operní festival bude letos bez opery

Již za dva měsíce měl ve Finsku po loňském odkladu začít renomovaný Savonlinnský operní festival. Pandemická situace v zemi je však natolik nejistá, že se organizátoři rozhodli veškerá operní představení a velké orchestrální gala s Karitou Mattilou přesunout na další rok. Menší koncerty, včetně série koncertů, kde bude Mattila doprovázena pouze klavírem, a tradiční Pěvecká soutěž Timo Mustakallia proběhnou v původním termínu.

Hrad Olavinlinna (foto Savonlinna Opera Festival)
Hrad Olavinlinna (foto Savonlinna Opera Festival)

„Úzce jsme spolupracovali s hygieniky a do poslední chvíle jsme všemi silami připravovali festival na letošní léto. Bohužel, kvůli pandemické situaci a nejistotě ohledně podmínek pořádání událostí pro velké množství lidí jsme byli nuceni vzdát se operních inscenací chystaných na tento rok,“ říká Jan Strandholm, ředitel Savonnlinského operního festivalu, a dodává: „Naši příznivci i my se těšíme na nové živé operní produkce, ale nyní je jasné že se jich dočkáme až v příštím roce.“

Organizátoři tvrdí, že jakékoliv větší omezení počtu návštěvníků by znemožnilo festival pořádat, neboť velká část jeho rozpočtu pochází z prodeje vstupenek. Kapacita návštěvníků byla už dříve snížena o polovinu na maximálně 1200.

Letošní festival měl být náhradou za rok 2020, kdy musel být celý program zrušený, na rozdíl od letošního roku se nepodařilo uspořádat ani koncertní vystoupení. Lidé, kteří si zakoupili nebo rezervovali lístky na zrušená představení, budou mít možnost přednostně si zarezervovat či zakoupit vstupenky na rok 2022, nebo zažádat o vrácení peněz. „Prosím každého, kdo si může dovolit nevrátit lístek, aby tak učinil. Velmi by to festivalu po finanční stránce pomohlo,“ apeluje Strandholm.

Savonlinnský operní festival je jednou z největších kulturních událostí Finska. Poprvé se konal v roce 1912 a kromě vysoké umělecké kvality se vyznačuje unikátním prostředím středověkého hradu Olavinlinna, postaveného na pobřeží největšího finského jezera. Za normálních okolností měsíční festival každý rok navštíví přes 70 000 lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments