Metropolitní opera v neděli po 430 dnech zahraje pro živé publikum, konflikt s odbory pokračuje

Newyorská Metropolitní opera (MET) v neděli 16. května 2021 v budově Knockdown Center v Queensu uspořádá první koncert pro živé publikum od svého uzavření v březnu 2020. „Koncertu pro New York“ se zúčastní členové orchestru a sboru MET a čtyři přední sólisté pod vedením šéfdirigenta Yannicka Nézet-Séguina.
Angel Blue a Yannick Nézet-Séguin (foto Metropolitan Opera New York)
Angel Blue a Yannick Nézet-Séguin (foto Metropolitan Opera New York)

Na programu koncertu je výběr hudby z děl Mozarta a Verdiho a árie Peculiar Grace z opery Fire Shut Up in My Bones od afro-amerického skladatele Terence Blancharda. Právě tato opera má být v září prvním dílem, které MET od začátku pandemie uvede v jevištní podobě. Zároveň půjde o historicky první operu od černošského skladatele na programu Metropolitní opery. Sólových partů se ujmou Angel Blue, Stephen Costello, Justin Austin a Eric Owens.

Podle momentálně platných hygienických pravidel v New Yorku může být v publiku maximálně 150 lidí. Všichni si budou muset obstarat negativní PCR či antigenní testy nebo doklad o očkování a v sále budou povinné roušky.  Část vstupenek byla věnována zdravotníkům z místní nemocnice Mount Sinai, zbytek bude náhodně rozdělený mezi zákazníky MET. Kvůli extrémně omezenému počtu posluchačů se koncert se stejným 45minutovým programem bude konat dvakrát, pokaždé pro jiné publikum.

Přítomnost členů sboru a orchestru na koncertě je důkazem, že vedení MET a odborů zastupujících hudebníky po více než roce vyjednávání o nové kolektivní smlouvě směřují k dohodě. Situace však zůstává napjatá ve vyjednávání s odborovou organizací IATSE Local One, sdružující technické zaměstnance divadla. Vedení MET v prosinci minulého roku přistoupilo k razantnímu kroku nucené pracovní výluky a místo svých zaměstnanců najímá neodborové pracovníky.

Ředitel odborové organizace Local 802 Adam Krauthamer mluví k protestujícím (foto Local 802)
Ředitel odborové organizace Local 802 Adam Krauthamer mluví k protestujícím (foto Local 802)

Den po oznámení chystaného Koncertu pro New York odboráři s podporou členů orchestru a sboru protestovali před budovou Metropolitní opery a provolávali heslo „My jsme MET!“ K protestujícím pracovníkům se přidala i členka zastupitelstva státu New York Linda Rosenthal a dopisem je podpořil i senátor Brad Hoylman. Matthew Loeb, president odborové organizace IATSE, protest za nadšeného skandování přítomných zakončil slovy: „Budeme bojovat všemi způsoby, které máme k dispozici. Nebudeme se vystrašeně krčit, nepodlehneme těmhle hanebným útokům. Budeme se bránit!“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments