Soutěž Pražského jara má vítěze v oboru smyčcové kvarteto, klavírní finále proběhne dnes večer

72. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru smyčcové kvarteto zná své vítěze. Po finálovém klání, jehož online stream z Dvořákovy síně Rudolfina ve čtvrtek 13. května sledovaly v přímém přenosu tisíce zájemců po celém světě, porota rozhodla o udělení cen v následujícím pořadí: na děleném třetím místě se umístilo uskupení Selini Quartet z Rakouska a Kukal Quartet z České republiky. Vítězem letošního ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru smyčcové kvarteto se stalo uskupení Arete String Quartet z Korejské republiky. Všichni zúčastnění získávají zároveň titul laureáta soutěže.

Arete String Quartet - Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, 2021 (foto Petra Hajská)
Arete String Quartet – Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, 2021 (foto Petra Hajská)

Arete String Quartet rovněž získal Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby napsané na objednávku soutěže – Slavomíra Hořínky Four, dále Cenu Nadace Bohuslava Martinů a cenu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. Cenu Olega Podgorného pro nejúspěšnějšího nejmladšího českého účastníka celé soutěže získala houslistka Eliška KukalováKukal Quartet.

Koncertem ve Dvořákově síni pražského Rudolfina dnes večer vyvrcholí také soutěž Pražské jaro v oboru klavír. Do soutěže se přihlásilo 160 mladých talentů z celého světa. První kolo proběhlo online, mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybrala deset klavíristů, kteří postoupili do druhého kola. Druhého kola se soutěžící zúčastnili již osobně – proběhlo v pondělí 10. května a představilo se v něm sedm klavíristů z Jižní Koreje, dva z České republiky a klavíristka z Japonska. Do středečního semifinále postoupilo pět klavíristů, kteří své síly poměřili v disciplíně komorní hudby – dva z Jižní Koreje, klavíristka z Japonska a dva čeští reprezentanti – Matouš Zukal a Vojtěch Trubač.

Selini Quartet, Arete String Quartet, Kukal Quartet - Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, 2021 (foto Petra Hajská)
Selini Quartet, Arete String Quartet, Kukal Quartet – Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, 2021 (foto Petra Hajská)

Do dnešního finále postoupili tři klavíristé, jež doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Zároveň bylo uděleno čestné uznání Vojtěchu Trubačovi. V 18 hodin uslyšíme v podání Matouše Zukala Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur. Následovat bude v 19 hodin korejský klavírista Lee Jaeyoung, který zahraje Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll a třetí finalista Lee Dongha v přibližně 20 hodin přednese Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur. Koncerty mohou diváci sledovat v přímém přenosu na webu Pražského jara.

V klavírní porotě zasedli renomovaní klavíristé v čele s Garrickem Ohlssonem, který je předsedou poroty. Dále v ní zasedá Gabriele Leporatti z Itálie, Ivo Kahánek z České republiky, Kevin Kenner z USA, Martin Kasík z České republiky a Olga Kern zastupující Rusko a USA. Členem poroty je také Ian Fountain, který se z důvodu pandemie nemohl účastnit soutěže osobně a veškerá vystoupení sleduje online. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments