Sasové hodovat umějí

Koncertní aktivity Staatskapelle Dresden jsou na naše poměry vskutku omračující. Jejich šíře si prakticky v ničem nezadá třeba s itinerářem České filharmonie, ovšem až na jednu „maličkost“: Staatskapelle má na svých bedrech i všechna operní a také baletní představení v Semperoper, kterých je požehnaně jak co do počtu, tak i do šíře repertoáru.

Teď ale k samotnému koncertnímu programu drážďanského orchestru v nové sezóně: Zahajovací večer i první ze série dvanácti symfonických koncertů (každý alespoň s jedním opakovním) mají hráči už za sebou. Šéfdirigent Fabio Luisi přizval k otevření této sezóny do Chopinova 2.klavírního koncertu čínského klavíristu Lang Langa (připomeňme, že letošní Dvořákova Praha právě tandem Luisi – Lang Lang ze svého ohlášeného progamu nakonec vyškrtla – za současné finanční krize byl prý neúnosně drahý).

 

Už tuto neděli (s pondělním a úterní reprízou) si na své příjdou milovníci Mahlera – jeho Sedmou bude řídit také Fabio Luisi.

Při dalších večer v průběhu sezóny se v čele Staatskapelle Dresden vystřídají samá esa, nad jejichž výčtem se točí hlava: Herbert Blomstedt, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Vladimir Jurowski, Zubin Mehta, Christian Thielemann, Sir Colin Davis, David Robertson… Podrobný program najdete zde, ale aspoň jeden ze slibovaných večerů (5. a 6.leden 2010) za všechny podrobněji: Zubin Mehta si vybral Weberna (Šest kusů pro velký orchestr), Mahlera (Kindertotenlieder) a Strausse (Tak pravil Zarathustra). Sólista? Nikdo menší než Thomas Quasthoff. Však je už taky vyprodáno. Útěchou budiž aspoň připomínka, že všechny večery Staatskapelle Dresden zprostředkovává rozhlasová stanice MDR Figaro.
No a aby toho nebylo málo, i tuto sezónu můžete v Semperově opeře navštívit také řadu recitálů (podrobný program zde). Ani ke jménům Vesselina Kasarova, Waltraud Meier, Daniel Barenboim, Sir John Tomlinson, Anne Schwanewilms či René Pape není co dodávat. Našinec jen tiše závidí…

 

 

www.semperoper.de/de/staatskapelle

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat