Šaturová, Cukrová, Nekoranec a Spurný natočili Moravské dvojzpěvy s Dvořákovým křídlem

Sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Markéta Cukrová a tenorista Petr Nekoranec za doprovodu klavíristy Vojtěcha Spurného natočili Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka. Nahrávka, kterou dnes v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze pokřtil ředitel festivalu Dvořákova Praha Marek Vrabec, byla pořízena na původní křídlo slavného skladatele značky Bösendorfer z roku 1879 právě v Dvořákově muzeu.

Vojtěch Spurný, Markéta Cukrová a Simona Šaturová (foto Jan Houda)

Klavír Bösendorfer je v Muzeu Antonína Dvořáka od jeho vzniku v roce 1932. Byl součástí první expozice, přičemž do muzea byl převezen z jeho pražského bytu.

Moravské dvojzpěvy, cyklus zhudebněných třiadvaceti textů moravských lidových písní pro dva hlasy s doprovodem klavíru, Dvořák složil na texty písní ze sbírky Františka Sušila. Skladby vznikly v letech 1875 až 1881. Skladatel se rozhodl z nich vzít pouze texty a opatřit je vlastními nápěvy. Dvojzpěvy, vydané ve třech svazcích, zaujímají významné místo mezi ostatními Dvořákovými skladbami. “Až si je zahrajete, budete z nich mít radost jako já. A jako nakladatele Vás zvláště potěší jejich neobvyklý půvab,” napsal Johannes Brahms v doporučení berlínskému nakladateli Fritzi Simrockovi, který jejich notový záznam vydal v roce 1878.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na