Šaturová, Cukrová, Nekoranec a Spurný natočili Moravské dvojzpěvy s Dvořákovým křídlem

Sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Markéta Cukrová a tenorista Petr Nekoranec za doprovodu klavíristy Vojtěcha Spurného natočili Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka. Nahrávka, kterou dnes v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze pokřtil ředitel festivalu Dvořákova Praha Marek Vrabec, byla pořízena na původní křídlo slavného skladatele značky Bösendorfer z roku 1879 právě v Dvořákově muzeu.

Vojtěch Spurný, Markéta Cukrová a Simona Šaturová (foto Jan Houda)

Klavír Bösendorfer je v Muzeu Antonína Dvořáka od jeho vzniku v roce 1932. Byl součástí první expozice, přičemž do muzea byl převezen z jeho pražského bytu.

Moravské dvojzpěvy, cyklus zhudebněných třiadvaceti textů moravských lidových písní pro dva hlasy s doprovodem klavíru, Dvořák složil na texty písní ze sbírky Františka Sušila. Skladby vznikly v letech 1875 až 1881. Skladatel se rozhodl z nich vzít pouze texty a opatřit je vlastními nápěvy. Dvojzpěvy, vydané ve třech svazcích, zaujímají významné místo mezi ostatními Dvořákovými skladbami. „Až si je zahrajete, budete z nich mít radost jako já. A jako nakladatele Vás zvláště potěší jejich neobvyklý půvab,“ napsal Johannes Brahms v doporučení berlínskému nakladateli Fritzi Simrockovi, který jejich notový záznam vydal v roce 1878.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat