Sciarrino, Eastman, Kotík: Ostrava v Praze poprvé s novou operou

Festival Ostrava v Praze uvede 2. listopadu od 19:30 v Divadle Komedie v pražských premiérách tři inscenace, které byly součástí Ostravských dnů nové opery (NODO). Další z misí soudobé hudby do Prahy organizuje opět Ostravské centrum nové hudby, tentokrát v úzké spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským.
Petr Kotík: Master-Pieces, NYC 2018 (zdroj NODO)

Ten večer budou na programu tři komorní opery: Infinito Nero současného hvězdného skladatele zvláště italských a německých operní domů Salvatore Sciarrina, hravá vokální skladba afroamerického buřiče (zpěváka a skladatele) newyorské scény Julia Eastmana  Macle a „filozofická“ opera Petra Kotíka o povaze mistrovských děl na text Gertrudy Stein. Do Prahy přijede pět amerických sólistů (sólový soprán Christine Kay, sólové housle Pauline Kim) a budapešťská mezzosopranistka Katalin Károlyi. Hraje mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda pod vedením Petra Kotíka, spoluúčinkují členové Prague Shakespeare Company (Guy Roberts, umělecký ředitel). Vše ve scénické realizaci Jiřího Nekvasila a Davida Baziky.

Infinito Nero @ NODO 2012 (zdroj NODO)

Půlhodinové dílo Salvatora Sciarrina: Infinito Nero (Černé nekonečno)  z roku 1998 na libreto podle zápisu sv. Marie Maddaleny de’Pazzi. Hudbu Itala Sciarrina lze charakterizovat jako „akustické divadlo nočních zvuků“. Evokuje napětí a tajemnost nočních šelestů, náhlá zaskřípnutí starého nábytku, vzdálené zvuky moře a nočního hmyzu. Opera je inspirována nevšedním příběhem Marie Maddaleny de’Pazzi, která žila okolo roku 1600 a která své mystické, děsivé vize „diktovala“ ve stavu nepříčetnosti osmi novickám. Hlavní roli ztvární budapešťská mezzosopranistka Katalin Károlyi.

Julius Eastman: Macle 2018 (zdroj NODO)

Macle  je přibližně dvacetiminutová čistě vokální kompozice Julia Eastmana pro čtyři hlasy. Při jejím provedení se vespolek zpívá, mluví, křičí, šeptá, směje atd. Eastman také působil v  liberálním prostředí newyorské hudební scény jako radikální buřič. Souběh různých důvodů včetně drog a alkoholu vedl až k jeho bezdomovectví. Dnes se Eastmanovy vzácně nalezené skladby hrají na nejvyhlášenějších experimentálních scénách světa. Julius Eastman složil Macle na závěr roku 1971 pro evropské turné Kotíkova S.E.M. Ensemble, u jehož zrodu Eastman stál.

Master-Pieces OD 2015

Opera Petra Kotíka Mistrovská díla je meditace, konverzace, zčásti přednáška a monolog, přerušovaný třemi vypravěči. Libreto napsal Petr Kotík na základě textu Gertrudy Stein, konkrétně její přednášky z roku 1936 „Co jsou mistrovská díla a proč je jich tak málo“. Jde o úvahy o povaze tvůrčího procesu, uměleckých dílech, na která se díváme jako na díla mistrovská. Letos byla opera s velkým úspěchem uvedena v Bohemian National Hall v New Yorku ve scénické realizaci Jiřího Nekvasila a Davida Baziky, kteří ji přenesou s newyorskými sólisty do Divadla Komedie.

Více informací o projektu Opera??? • Opera!!! Ostrava v Praze naleznete na stránkách www.ostravavpraze.eu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]