Sedmdesátiny oslaví kytarista Štěpán Rak

Sedmdesáté narozeniny oslaví v sobotu 8. srpna kytarista, hudební skladatel a pedagog Štěpán Rak. Všestranný hudebník rozvinul techniku takzvané pětiprsté hry na kytaru (tato technika je známá pod názvem Rakovo tremolo), která využívá aktivace malíčku hráčovy pravé ruky, což umožňuje nové výrazové možnosti jak v soudobých skladbách, tak i v klasickém kytarovém repertoáru.Rak absolvoval studium hry na kytaru a skladby na Pražské konzervatoři v roce 1970. Poté studoval na HAMU v Praze. Po studiích pracoval jako učitel hudby na lidových školách umění. V polovině sedmdesátých let působil ve Finsku, kde vyučoval na konzervatoři, pořádal zde koncerty i hostoval v místním rozhlase a televizi.

V roce 1982 se stal na HAMU prvním pedagogem, který se věnoval kytarové hře. Významná je jeho dlouholetá spolupráce s hercem Alfrédem Strejčkem. Společně připravili koncertní projekt Vivat Comenius, věnovaným českému protestantskému mysliteli Janu Amosi Komenskému. Hold Karlu IV., českému králi a římskému císaři, vzdali projektem Vivat Carolus Quartus.

V posledních letech se Rak zabývá také kytaroterapií, jejíž je autorem. Jedná se o metodu, která účinkem mluveného slova a hry na kytaru působí terapeuticky na posluchačovu mysl.

Foto Petr Horník

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]