Šeherezáda ve Státní filharmonii Košice

Státní filharmonie Košice připravila tematický orientální večer ve znamení pohádek z Tisíce a jedné noci. Leitmotivem celého koncertu je krásná a tajemná Šeherezáda, a to hned ve dvou verzích.

Slávka Zámečníková (zdroj Státní filharmonie Košice)
Slávka Zámečníková (zdroj Státní filharmonie Košice)

V Ravelově písňovém cyklu se představí slovenská sopránová hvězda – Slávka Zámečníková. Druhé polovině koncertu bude dominovat posluchačsky oblíbená symfonická suita Rimského-Korsakova. Koncert zahájí zřídka uváděná koncertní předehra k opeře Aladin od Christiana Hornemana. Koncert s názvem HORNEMAN – RAVEL – RIMSKIJ-KORSAKOV se uskuteční ve čtvrtek 23. března 2023 v 19:00 hodin v Domě umění.

Dramaturgický záměr večera přibližuje šéfdirigent ŠFK Robert Jindra: „Dlouho jsem si přál uvést Ravelovu Šeherezádu, která je krásným impresionistickým obrazem se zvuky Orientu. A pak se spojení s Korsakovovou Šeherezádou přímo nabízelo. Kombinace zvuku, který má krásnou impresionistickou barvu, se krásně snoubí s orientálně zabarvenými zvuky a musím říct, že obě tato díla jsou mi velmi blízká. Dramaturgicky jsme tedy připravili večer na téma Orient. Je to atraktivní i pro diváky, protože Korsakovova Šeherezáda patří mezi divácky nejoblíbenější tituly. Kromě toho mohou naši diváci objevit i dílo, které je paralelou, ale v jiném stylu, z jiného období, a to Ravelovu Šeherezádu. Impresionismus a romantismus – dva odlišné světy – spojuje orientální harmonie a barevnost. Skladby jsou si blízké, i když vzdálené.“

Mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková má za sebou raketový start na světových operních a koncertních scénách a v současnosti patří k největším operním nadějím. Je členkou stálého souboru Vídeňské státní opery a laureátkou a absolutní vítězkou několika významných mezinárodních soutěží.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments