Semjon Byčkov je v Praze

Na koncertu České filharmonie v pražském Rudolfinu se dnes objeví jeden z nejuznávanějších dirigentů současnosti, Semjon Byčkov. který již od studií žije mimo svoji vlast.

Semjon Byčkov (foto archiv)
Semjon Byčkov (foto archiv)

Byčkov má pověst vynikajícího interpreta Čajkovského hudby, a právě předehra – fantazie Romeo a Julie a také Symfonie č. 3 D dur Polská – je na programu večera. Vedle toho posluchači uslyší i Houslový koncert č. 1 g moll Maxe Brucha, v němž se představí mladá nizozemská houslistka Janine Jansen, která si na něj přiveze originální stradivárky Barrere z roku 1727. Koncert Česká filharmonie zopakuje ještě ve čtvrtek a v pátek.

Semjon Byčkov vyhrál ve dvaceti letech Rachmaninovovu dirigentskou soutěž. Součástí ceny byla možnost dirigovat Leningradskou filharmonii, která mu byla odepřena, a i proto se rozhodl opustit tehdejší Sovětský svaz. V zahraničí se brzy dostavily úspěchy: Debutoval v Lyonské opeře a na festivalu v Aix-en-Provence, postupně se vypracoval až k řízení Newyorské a Berlínské filharmonie nebo Royal Concertgebouw Orchestra. Do vlasti se vrátil až po sedmnácti letech v roce 1989, rovnou jako hlavní hostující dirigent tehdy již Petrohradské filharmonie. Loni na závěrečném koncertu na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha řídil Českou filharmonii v programu s Patetickou symfonií Čajkovského a Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat