Rekonstrukce Státní opery ještě nezačala, její rozpočet se ale stále zvyšuje. Teď už se mluví o miliardě

Rekonstrukce budov Státní opery Praha by měla stát více než miliardu korun. Vyplývá to z materiálu odůvodnění veřejné zakázky i její ceny, který je nyní v připomínkovém řízení a musí ho schválit vláda. O opravě se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, stále roste. Na základě projektové dokumentace doporučila komise zřízená ministrem kultury variantu, jejíž rozsah podle položkového rozpočtu činí 933.130.000 korun bez DPH, potvrdila mluvčí Ministerstva kultury Simona Cigánková. S daní by tedy cena přesáhla miliardu. Blíží se tak například sumě, za niž se má rekonstruovat historická budova Národního muzea v Praze, jejíž generální oprava začala loni.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

O rekonstrukci Státní opery se mluví již několik let, její cena se stále zvyšuje. V roce 2011 tehdejší vedení opery uvádělo, že na komplexní rekonstrukci svých tří objektů by potřebovalo 480 milionů korun. Ministerstvo tehdy ale opakovaně reagovalo tím, že je schopno ze svého rozpočtu dát jen 260 milionů. V roce 2013 Ministerstvo kultury informovalo, že do oprav dá 360 milionů. Rekonstrukce se ale odkládala, opera měla personální problémy i další potíže spojené se sloučením s Národním divadlem. Současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v roce 2014 rozhodl, že oprava opery se stane součástí Programu péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Řekl, že vzhledem ke špatnému stavu historické i provozní budovy na opravy půjde 665 milionů korun. Loni v lednu uvedl, že rekonstrukce bude stát 715 milionů korun. V dubnu pak vláda schválila předpokládanou hodnotu zakázky 540 milionů bez DPH, tedy celkem asi 653 milionů.

Loni v srpnu byla ve věstníku veřejných zakázek oznámena předpokládaná hodnota rekonstrukce 800 milionů korun bez DPH. “Tato hodnota byla stanovena na základě odborného odhadu nákladů zpracovaného projekční společností Masák & Partner ve stupni projektové dokumentace pro stavební povolení,” uvedla mluvčí Ministerstva kultury. Takovým předběžným oznámením jsou podle ní dodavatelé upozorněni na plánované zahájení zadávacího řízení v předstihu. V žádném případě tím nebylo zahájeno zadávací řízení, to je možné až po schválení vládou.

Ministerstvo kultury navyšování sumy zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce pouze na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky v technickém stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov. Měla by podle doposud zveřejněných plánů začít po skončení aktuální sezony 2015/2016 a trvat dva roky. Vybrané tituly z repertoáru Státní opery se v té době mají objevit na programu hudebního divadla Karlín, Národního divadla a na zájezdech.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)
Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

Ministerstvo kultury je nyní velkým stavebním investorem. Vedle rekonstrukce Národního muzea za více než 1,35 miliardy také už několik let pokračují velké opravy Klementina, ministerstvo má brzy vyhlásit zakázku na poslední etapu revitalizace, předpokládaná hodnota zakázky je 790 milionů bez DPH, celkem tedy 956 milionů. Revitalizace Klementina přijde celkem na 1,88 miliardy. Loni začala rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea za 300 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat