Sergej Chačatrjan rezidenčním umělcem SOČR

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) v sezóně 2019/2020 nabídne novou prémiovou koncertní řadu P - premium a přivítá sólisty v čele se Sergejem Chačatrjanem. Přední světový houslista bude rezidenčním umělcem SOČR. Svůj komorní cyklus orchestr pro velký zájem přesouvá ze Studia 1 do Anežského kláštera. Vedle známých děl orchestr provede jednu světovou a dvě české premiéry soudobých autorů. Novináře o tom dnes informoval ředitel SOČR Jakub Čížek.
Sergej Chačatrjan (archiv OP)

Na zahajovacím koncertu 27. září v Rudolfinu zazní v podání Chačatrjana Šostakovičův Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll,” řekl Čížek.

V čele SOČR stojí od loňského září šéfdirigent a umělecký ředitel Alexander Liebreich. Hlavní novinkou sezóny bude prémiová řada P, která přinese čtyři koncerty. Jejich protagonisty budou podvakrát Sergej Chačatrjan a houslistka Leila Josefowiczová, která uvede houslový koncert Albana Berga s podtitulem Památce anděla. Chačatrjan, rodák z arménského Jerevanu, své nadání potvrdil vítězstvím v Soutěži královny Alžběty v Bruselu.

Nejrozsáhlejší zůstává řada R – Klasika v Rudolfinu. Nabídne 12 koncertů. K SOČR se například vrátí maďarský violoncellista István Várdai a zahraje Koncert Edwarda Elgara. Vrátí se i francouzský klavírista Jean-Efflam Bavouzet. Na závěrečném večeru sezóny 8. června 2020 přednese Ravelův Klavírní koncert.

Posluchači se opět dočkají nové skladby na objednávku SOČR, píše ji Ondřej Štochl. Dílo určil pro klarinet a orchestr a sólový part v něm nastuduje finský klarinetista Kari Kriikku. V české premiéře SOČR uvede vokálně-instrumentální Polednici na text Erbenovy balady od Ondřeje Adámka. Šéfdirigent Liebreich skladbu před lety premiéroval na festivalu Varšavský podzim. Na závěr sezóny pak zazní kompozice Dark Dreams od Georga Friedricha Haase, která vznikla na objednávku Berlínských filharmoniků a newyorské Carnegie Hall.

Pokračování řady S bude zasazeno do Anežského kláštera. Orchestr tak vyjde vstříc velkému zájmu publika, který mnohdy převyšoval dostupnou kapacitu. V nově vzniklé řadě K čítající čtyři koncerty se představí také vítězové Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga.

Pokračovat bude i koncertní řada Nové horizonty. Připraveny jsou dva koncerty – Avishaie Cohena, jazzového kontrabasisty a skladatele z Izraele, a dále zazní slavné balety Maurice Ravela a Igora Stravinského Dafnis a Chloé a Pták Ohnivák společně s novým filmovým ztvárněním obou příběhů.

Orchestr vedle účasti na domácích festivalech čeká několik zájezdů. Po zahajovacím koncertu odcestuje do polských Katovic, kde se představí u příležitosti Mezinárodního dne hudby. Poté bude hostem Bratislavských hudebních slavností. Větší část října stráví na turné v Číně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat