Série tanečních představení propojí světlo a pohyb pod středověkými klenbami

Sklepní prostory Domu U Kamenného zvonu skryté v srdci Prahy rozzáří během několika letních týdnů Light Underground, tanečně-světelné performance Galerie hlavního města Prahy. Románské a gotické klenby tak vstoupí do dialogu se současnými uměleckými formami.
Light Underground – Tanzometr (foto Jiří Thyn)

Komorní taneční představení zaměřená na světlo a pohyb, v rámci nichž se představí čtyři skupiny umělců – tanečníci, light designéři a hudebníci (například Hana Polanská Turečková, Dora Sulženko Hoštová, Nataša Novotná, Pavla Beranová, Vladivojna La Chia a další), budou probíhat v pravidelném rytmu na přelomu července a srpna. Jsou součástí programu Umění pro město, který v roce 2020 nově zahrnuje i realizace dočasných intervencí a projektů v pražském veřejném prostoru.

Tanečnice a choreografka Dora Sulženko Hoštová, hudebník Jan Čtvrtník a světelný designer Dominik Jančík připravili technologicko-pohybovou instalaci, kterou pojmenovali Tanzometr. V neobvyklé multimediální performanci budou zkoumat vzájemné vztahy hudby, světla a tance a jejich měřitelný potenciál.

Představení se konají 15., 16. a 17. července vždy od 18:00, 18:45 a 19:30 hodin.

Britská tanečnice a choreografka českého původu Andrea Miltnerová a její dlouholetý spolupracovník, světelný designer Jan Komárek, představí pohybově-obrazovou taneční fantazii. Na flétnu je přitom doprovodí hudebnice Jana Semerádová. V jejich snové improvizaci na téma „tušené životy“, kterou nazvali Paměť kamene, se pokusí do prázdného středověkého sklepení navrátit genia loci. Umělci pod jeho klenbami rozehrají světlo, stíny, zvuk i ticho. „Každým místem, na které se podíváme, nějakým způsobem prošel život. Někdo zde byl, zastavil se… narodil se anebo zemřel. V kamenech je zakletá paměť, která spí, ale na malý okamžik ji může probudit fantazie…“

Paměť kamene je možno vidět 22., 23. a 24. července v 18:00, 18:45 a 19:30 hodin.

Narativní performance tanečnice a choreografky Nataši Novotné, světelné designerky Pavly Beranové a skladatelky, textařky a zpěvačky Vladivojny La Chia má název Pod prahy. „Náš příběh je spředen z pohybu, hudby a světla. V prostoru, kam vnější svět vstupuje jen občas. Neznámý i povědomý. Stačí sestoupit pár schodů a provedeme vás místem, které stojí po staletí, ale v každé vteřině je jedinečné,“ popisují svou práci autorky. Vladivojna La Chia pro tuto nevšední příležitost zkomponovala novou hudbu, k níž napsala i text a během představení bude zpívat živě.

Performance Pod prahy se koná 29., 30. a 31. července od 18:00, 18:45 a 19:30 hodin.

Marie Gourdain, francouzská výtvarnice, scénografka, režisérka a choreografka, Hana Polanská Turečková, choreografka, která se ve své tvorbě často zabývá propojováním současného tance s výtvarným uměním, a světelná designerka Zuzana Režná připravily choreografickou instalaci Unfinished system. Kompozice fungující na principu předem daného kódu a pravidel s navrženými, avšak nikdy přesně předvídatelnými vztahy, v níž vystoupí pět tanečnic a hudebník Jan Bubák, rezonuje s myšlenkami Georgese Bataille a jeho (neukončitelným) systémem nevědění. „Podstatou každé myšlenky je vždy myšlenka někoho jiného, jako je cihla ve zdi zapuštěná do širšího celku. Usilujeme o společnou stavbu, která nikdy nemůže být úplná. Její limity však mohou přinést neočekávatelné.“

Choreografická instalace Unfinished system se koná 5. a 6. srpna od 18:00, 18:45 a 19:30 hodin.

Sérii tanečně-světelných performancí doplňuje filmový klip, v němž účinkují všichni zúčastnění umělci.

Další informace lze najít na stránkách galerie. Počet vstupenek na každou performanci je omezen na 15 míst.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat